UA / RU
Підтримати ZN.ua

МОЗ під під антиросійськими гаслами може переділити ринок ліків - АМКУ

Комітет надав МОЗу обов’язкові для розгляду рекомендації.

Антимонопольний комітет рекомендував Міністерству охорони здоров’я врахувати наявність антиконкурентних можливостей у наказі МОЗу щодо обмеження обігу ліків, виробництво яких розташовано в Росії або Білорусі. Про це повідомляється на сайті АМКУ.

Йдеться про запущений цього механізм накладення санкцій на міжнародних виробників ліків. Після початку вторгнення Україна хотіла заборонити ввезення ліків, вироблених у Росії та Білорусі.

Однак закладені у законі формулювання дозволили комісії при МОЗ приймати рішення на свій розсуд. Наприклад, покаранню підлягають компанії, що зберегли «опосередкований зв’язок» з РФ або РБ.

Тобто наявність торгового представництва теж може стати підставою для вигнання з ринку України. Або не стати в залежності від якихось невідомих обставин. 

Читайте також: Ліки подорожчають: великі фармкомпанії попередили про зростання цін через перебої зі світлом

Але міністерство зрештою не врахувало зауваження АМКУ.

«Як наслідок, під час визначення переліку лікарських засобів, які потрібно буде «виключити» чи «залишити» на ринку МОЗ пропонує враховувати наявність аналогів лише виходячи з класифікацій АТХ-5 та NFC-1. При цьому не враховується форма випуску та дозування лікарських засобів. Крім того, не передбачено чіткої та зрозумілої процедури поновлення дії реєстраційного посвідчення, що може створити бар’єри для входу чи повернення на ринок компаній. Також не враховується реальна наявність на ринку аналогів препаратів, що може призвести до скорочення асортименту лікарських засобів та підвищення цін на ліки», – вказує АМКУ.

На думку антимонопольників, у сукупності ці фактори створюють значні ризики порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Оскільки органи влади, фактично, можуть надавати окремим суб’єктам господарювання пільги чи переваги недоступні їхнім конкурентам.

З огляду на це Комітет надав МОЗу обов’язкові для розгляду рекомендації. Зокрема, Міністерству рекомендовано передбачити у новій редакції зазначеного Порядку:

Міністерство має розглянути рекомендації та повідомити про результати розгляду АМКУ у двомісячний строк.