Порожні вітрини і вивіски з написом: "Здається в оренду" в Москві демонструють, що економічні санкції і обвал рубля через падіння цін на нафту завдали серйозного удару про ринку комерційної 3.
Про це сьогодні пише Wall Street Journal, зауважуючи, що порожні приміщення – ще не вся проблема російського ринку. Орендарі почали масово просити в орендодавців зменшити ціну. При чому це роблять не лише невеликі вітчизняні компанії, а й великі міжнародні корпорації, які мають офіс в Москві. І в багатьох випадках власники квадратних метрів йдуть на зустріч цим вимогам, оскільки пропозиція на ринку дуже велика.
Старший менеджер компанії Microsoft з питань нерухомості Олексій Кандідов каже, що наразі веде повторні переговори щодо оренди одразу за чотирма контрактами. Він визнає, що в нинішній ситуації власники комерційної нерухомості намагаються втримати клієнтів і йдуть на великі поступки в питаннях ціни.
В цей же час, зниження орендної плати і невизначена економічна ситуація в Росії викликали падіння інвестицій в нерухомість Росії. Експерти прогнозують, що це закінчиться посиленням навантаження на банківську систему. Оскільки орендодавці не зможуть виплатити свої борги.
В Росії орендну плану за нерухомість прийнято стягувати в доларах, оскільки власники беруть кредити у валюті США. А обвал рубля означав для орендаторів підвищення ціни на нерухомість майже вдвічі.
Згідно з оцінками компанії Cushman & Wakefield, в 2015 році 6% площі в торговельних центрах високого класу стануть порожніми. А орендна плата скоротиться всередньому до 2,5 тисяч доларів за квадратний метр.
Голова компанії CBRE Russia Володимир Пінаєв каже, що з початку року орендна плата за площі низької категорії скоротилася на 30%. При цьому інвестиції в російську нерухомість теж падають. В компанії Real Capital Analytics Inc порахували, що в 2014 році, поки Росія вела війну проти України, на її території придбали нерухомості на 3,3 мільярдів доларів. А це на 68% менше, ніж в 2013 році.
У свою чергу, в Україні збираєтсья запровадити податок на нерухомість. У Києві він почне діяти з 2016 року, повідомив директор департаменту фінансів Київської міської державної адміністрації Володимир Репік.