UA / RU
Підтримати ZN.ua

Moneyveo передала борги клієнтів факторинговій компанії: які поради боржникам надали юристи

Юристи впевнені, що порушено суттєві умови, прописані в законі «Про споживче кредитування».

Мікрофінансова компанія Moneyveo під час війни продала портфель кредитів факторингової компанії ТОВ «Таліон Плюс». Про це повідомляє «Мінфін».

«У середині травня в розділ відгуків «Мінфіну» посипалися скарги від позичальників компанії Moneyveo. Точніше, колишніх позичальників. Не попередивши своїх клієнтів, мікрофінансова компанія продала портфель кредитів факторинговій компанії ТОВ «Таліон Плюс», - йдеться у повідомленні.

Хоча багатьом позичальникам був обіцяний пільговий період (Moneyveo обіцяла не нараховувати відсотки), Таліон зажадав погасити заборгованість у повному обсязі та у найкоротші терміни. Позичальникам не надали жодних документів. Спроби зв'язатися з новим кредитором не мали успіху.

У Moneyveo кажуть, що діяли на цілком законних підставах. Відповідно до кредитного договору «кредитодавець має право без згоди позичальника укласти договір поступки права вимоги за договором або договір факторингу з будь-якою третьою особою, відповідно до чого кредитодавець у будь-який час, у тому числі після закінчення дисконтного періоду, має право поступитися правом вимоги до позичальника будь-якій третій особі.

На думку юристів, до яких звернулося видання, Moneyveo дійсно не була зобов'язана отримувати згоду позичальників на переуступку прав вимоги за кредитними договорами.

Але деякі істотні умови, прописані в законі «Про споживче кредитування», компанія все ж таки порушила.

Якщо йдеться про споживчий кредит, фінустанова зобов'язана повідомити клієнта про переуступку боргу, а також про передачу його персональних даних іншому кредитору за 10 робочих днів до угоди. Новий кредитор повинен пред'явити боржнику оригінал договору.

"В даному випадку, як можна зрозуміти, клієнти не були заздалегідь попереджені про передачу боргу і мають право оскаржити це в суді або подати скаргу на дії кредитодавця", - зазначає Ігор Ясько, керуючий партнер ЮК Winner.

Боржники також мають отримати такі дані :

За словами Володимира Фогеля, адвоката АБ «ЮФ «Семенова та партнери», для інформування клієнтів компанії могли обрати один із кількох можливих шляхів:

Якщо боржники не отримали необхідну інформацію по жодному з каналів, їх права були порушені.

Є порушення також з розрахунком суми заборгованості.

«Зважаючи на зміст скарг, від боржників вимагають сплатити всі поточні платежі за кредитним договором. Але в період дії в Україні військового стану та у 30-денний строк після дня його закінчення споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання (невиконання, часткового виконання) зобов'язань за договором про споживчий кредит. А саме, звільняється від обов'язку сплати неустойки (штрафу, пені) та інших платежів, сплата яких передбачена договором (Закон № 2120-IX – ред.)», — пояснює Марина Семенова, к.ю.н., адвокат АБ «ЮФ « Семенова та партнери».

За її словами, згідно із законом, боржників звільнено від сплати неустойки, але не звільнено від сплати відсотків за користування кредитом на умовах, встановлених договором.

Висновок, який зробили юристи: боржники нічого не винні ТОВ «Таліон Плюс».

«Боржники не повинні платити будь-які кошти ТОВ „Таліон Плюс“, оскільки відсутня документація та інформація, яку їм за законом мали надати кредитор та новий кредитор », – каже Марина Семенова.

Ігор Ясько нагадав, що якщо колекторська компанія порушує норми Закону України № 1349-IX, НБУ має право застосувати до неї «заходи впливу, адекватні до скоєного порушення».

Це може бути попередження, штраф або тимчасовий виключення колектора з реєстру колекторських компаній. Так, наприклад, сповіщення споживача про поступку права вимоги за договором карається штрафом.

Коментар Moneyveo:

«Фінансова компанія Moneyveo здійснює свою діяльність виключно у законодавчому полі України, тому будь-які взаємини з клієнтами відбуваються виключно відповідно до чинного Закону держави. ТОВ ТОВ „Манівео швидка фінансова допомога“ в обов'язковому порядку повідомила позичальників про відступлення права вимоги у спосіб, передбачений кредитним договором, а саме — шляхом надсилання листа на електронну пошту позичальника та оповіщення в особистому кабінеті фінансової компанії — відповідно до статті 18 Закону України „Про споживче кредитування “. Таким чином позичальникам було повідомлено про поступку права вимоги у порядку, передбаченому кредитним договором», — повідомили «Мінфін» у компанії.

ТОВ «Таліон Плюс» є фінансовою установою, яка надає послуги факторингу та не включена до реєстру колекторських компаній НБУ. ТОВ «Таліон Плюс» отримало права вимоги до клієнтів ТОВ «Манівео швидка фінансова допомога» внаслідок надання останньому суми фінансування за договором факторингу. Тобто, «продажу боргів» — цесії не було. ТОВ «Таліон Плюс» стягує кошти виключно на свою користь.

«Щодо обіцяного пільгового режиму позичальникам, то, за інформацією нашого партнера ТОВ «Таліон Плюс», їхня компанія продовжує надавати лояльні умови щодо нарахування відсотків, аналогічні задекларованим ТОВ «Манівео швидка фінансова допомога». Про це розміщено повідомлення на офіційному сайті ТОВ "Таліон Плюс", - кажуть у Манівео.

І додають: Жодних порушень ні в діях ТОВ «Манівео швидка фінансова допомога», ні в діях ТОВ «Таліон Плюс», які перебувають під постійним наглядом НБУ, виявлено не було.