За попередніми даними, станом на 1 листопада 2023 року міжнародні резерви України становили 38,97 млрд дол. США. Про це повідомила пресслужба Нацбанку.
Зазначається, що в жовтні резерви знизилися на 1,9%. Така динаміка зумовлювалася інтервенціями НБУ та борговими виплатами країни в іноземній валюті.
Чистий продаж валюти НБУ за місяць становив 3 337,5 млн дол. США порівняно із 2 691,4 млн дол. США у вересні. Хоча на кінець місяця, інтервенції стабілізувались до рівня, що спостерігався до моменту переходу до керованої гнучкості курсу.
Щодо виплат бо боргам, то уряд України виплатив за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті 892,5 млн дол. США, з яких 715,3 млн дол. США – за обслуговування та погашення валютних ОВДП, 135,8 млн дол. США – борг перед Світовим банком, решта – борг перед іншими міжнародними кредиторами. Крім того, Україна сплатила МВФ 80,1 млн дол. США.
Водночас обидва чинники значною мірою були компенсовані надходженнями від міжнародних партнерів.
Загалом в жовтні на користь уряду надійшло 3 313,1 млн дол. США. З цієї суми:
- 1 590,4 млн дол. США – макрофінансова допомога від ЄС;
- 1 150,0 млн дол. США – грант від Сполучених Штатів через Цільовий фонд донорів Світового банку;
- 572,7 млн дол. США – від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
За даними НБУ з початку повномасштабної війни обсяг неповерненої в Україну валютної виручки досяг 8 млрд дол. Національний банк наголошує, що мова йде не лише про валюту, яку не повернули експортери зернових, але їх внесок суттєвий, враховуючи, що наразі частка несільськогосподарського експорту у зовнішній торгівлі товарами складає менше 40%. Про це пише Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки ZN.UA, у статті – «Білі жертви боротьби з чорним експортом».