UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міста отримуватимуть чи віддаватимуть гроші за новою схемою: кількість населення вже не важлива, вважає Мінфін

Найголовнішим критерієм визначили ПДФО і податок на прибуток

Отримати дотаційні кошти від держави чи віддавати надлишок міські та інші громади зможуть за новою схемою. Міністерство фінансів повідомило, що горизонтальне вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2025 рік здійснюватиметься на основі прогнозних даних 2024 року.

Читайте також: Бюджети розвитку чи війни: як змінилася фінансова спроможність громад

“В основу для розрахунку буде взято очікуване надходження у 2024 році податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізичних осіб”, – повідомив Мінфін. Наразі ключовим критерієм для визначення горизонтального вирівнювання відповідно до Податкового кодексу є кількість населення.

В Міністерстві фінансів вважають цей принцип визначення необхідних для допомоги окремим громадам коштів таким, що не відповідає реаліям. «Одним з параметрів горизонтального вирівнювання є кількість населення. І на сьогодні у нас немає цих точних даних. Показники населення Держстату застарілі і не оновлюються з початком війни. Частина територіальних громад не заповнює реєстри, які б показали повну статистику по чисельності, інша частина навпаки збільшує цю чисельність. Розбіжності становлять більше 5 млн осіб, а по деяких громадах відхилення більше 60 відсотків. Тому з цими базами важко працювати для обрахунку моделі», – повідомляють в міністерстві.

Мінфін також опрацьовує Бюджетну декларацію на 2025–2027 роки, яка має визначити пріоритети під час розподілу бюджетних ресурсів. Вона має змінити підходи до бюджетування країни з урахуванням ситуації, що склалася внаслідок воєнного стану та відновлення країни. «Вона міститиме положення щодо взаємовідносин державного бюджету з місцевими бюджетами, зокрема положення та показники, необхідні для складання прогнозів місцевих бюджетів на 2025–2027 роки», – зазначається у коментарі міністерства.

Раніше представники великих міст зауважували, що рішення Верховної Ради під час коригування податкової бази, не вилучати реверсної дотації є тимчасовим. Механізм горизонтального вирівнювання бюджетів потрібно коригувати, щоб збалансувати бюджетні можливості різних громад.