UA / RU
Підтримати ZN.ua

Місія МВФ почала оцінку виконання Україною вимог програми EFF

Під час переговорів вирішуватиметься доля третього траншу кредитної допомоги Україні.

Місія Міжнародного валютного фонду почала з понеділка, 6 листопада, новий етап роботи в Україні, до якого входять переговори з українською владою про другий перегляд програми розширеного фінансування.

«Місія МВФ на чолі з Гевіном Греєм розпочинає сьогодні з представниками влади України обговорення заходів у контексті другого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) і консультацій за статтею IV угод МВФ у 2023 році", – йдеться у заяві постійного представника МВФ в Україні Ваграма Степаняна.

Наслідками переговорів має стати виділення Україні третього траншу за кредитною програмою.

Як повідомили в свою чергу в Національному банку України, місія працюватиме в гібридному форматі – офлайн та онлайн. До складу української команди, яка долучиться до робочих зустрічей безпосередньо у Варшаві та дистанційно з Києва, увійдуть представники НБУ, Міністерства фінансів та інших державних органів та установ.

Зокрема, під час другого перегляду програми EFF обговорюватиметься стан виконання Україною взятих на себе зобов’язань у межах Меморандуму про економічну та фінансову політику. Йдеться про заходи у сферах податково-бюджетної, монетарної та валютної політики, забезпечення фінансової стабільності, а також структурних реформ для середньо- та довгострокового економічного зростання.

Окрім аналізу стабільності фінансової системи України, фахівці обговорять питанні джерел фінансування дефіциту державного бюджету України, включаючи міжнародну фінансову допомогу та внутрішній борговий ринок.

Голова НБУ Андрій Пишний зазначив, що перегляд буде непростим, однак Україна усвідомлює критичну необхідність збереження підтримки МВФ.

Читайте також: МВФ значно покращив прогноз щодо України на 2023 рік – яким може бути зростання економіки

У жовтні голова місії МВФ  в Україні Гевін Грей зазначав, що ключовими елементами для завершення другого перегляду будуть ухвалення Україною законів про фінансовий моніторинг політично значущих осіб (PEP) і відновлення податкових перевірок бізнесу. Перший з цих двох законів уже ухвалений, другий готується до другого читання.

4-річну програму EFF було затверджено 31 березня цього року, а перший транш $2,7 млрд виділено на початку квітня. Плановий графік програми передбачає виділення Україні після першого траншу трьох траншів по SDR664 млн (близько $873 млн за поточним курсом) у середині червня та жовтня цього року і наприкінці лютого наступного за результатами першого, другого і третього перегляду, коли оцінюють виконання зобов'язань терміном на кінець квітня, червня і грудня цього року відповідно.

Без фінансової підтримки Україні не обійтися, але йдеться про дуже великі й здебільшого кредитні кошти. Вони рятують нас зараз, але будуть пригнічувати українську економіку в майбутньому. Крім того, негативно впливають на економічні перспективи країни розпорошеність зовнішнього фінансування і дорожнеча його окремих форм. "Зовнішнє фінансування бюджету: досягнення та упущення" аналізувала Тетяна Богдан.