UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мін'юст через два місяці після початку війни вирішив захищати інформацію про боржників та банкрутів

При цьому в Мін'юсті послалися на Указ Президента, який на момент видання наказу вже вичерпав свою силу.

Майже через дві місяці після початку війни Міністерство юстиції виступило з ініціативою - закрити відкриті дані, розпорядником якої є Мін'юст. Відповідний наказ оприлюднено на сайті міністерства.

Жодного зрозумілого пояснення цієї ініціативи не містить ані сам наказ, ані якась інформація на сайті Мін'юсту.

У преамбулі наказу зазначається, що зупинити оприлюднення інформації Мін'юст вирішив відповідно до статті 20 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» та Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Проте, стаття 20 указаного закону лише допускає обмеження прав і свобод громадян та юридичних осіб в умовах воєнного стану, і дає відсилку на статті Конституції щодо прав і свобод, які обмежуватися не можуть. Що жодним чином не пояснює ініціативу Мін'юсту.

А Указ Президента від 24 лютого 2022 року запроваджував воєнний стан лише на 30 діб. Тобто, на момент видання наказу Мін'юсту даний нормативний акт вичерпав свою силу в частині запровадження воєнного стану. І лише 21 квітня, тобто через тиждень після наказу Мін'юсту, Верховна Рада підтримала президентський законопроєкт №7300, яким воєнний стан в Україні було продовжено ще на 30 діб – до 25 травня.

Варто зазначити, що згідно з наказом Міністерства юстиції від 28 березня 2016 року № 897/5 «Про затвердження Переліку інформації, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України», Мінюст є розпорядником наступних відкритих даних:

Тепер, згідно з ініціативою Мін'юсту, адміністратори єдиних та державних реєстрів зобов’язані видалити вже оприлюднені інформації у формі відкритих даних.