UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінімалка у Польщі зросте на 18%: як це позначиться на доходах українців

Зросте заробіток працівників з відсутністю кваліфікації.

У січні наступного року мінімальна заробітна плата у Польщі зросте до 3222 злотих (29 810 грн грн), що стане рекордним підвищенням за останні 15 років. Це стане стимулом для українців, які розглядають різні західні країни для трудової міграції. Так вважають в міжнародній агенції з працевлаштування Gremi Personal з посиланням на опитування, яке проводилось в листопаді.

Відповідно до результатів опитування, тільки 20% респондентів виявили чіткий намір залишитися у Польщі, 13% планують перебувати тут до 5 років, 11 % лишаються щонайменше на рік, 10% — на півроку. Найбільше голосів віддали за пункт “важко визначитись” — 46%. В опитуванні взяли участь 560 респондентів.

В агенції пояснюють, що зростання мінімальної заробітної плати — позитивний фактор для працівників з відсутністю кваліфікації, зокрема робітників заводів, складів та фабрик. У той час для висококваліфікованих робітників, таких як електирки, зварювальники, швеї, слюсарі ця новина не є фінансово привабливою, адже такі спеціалісти раніше отримували на 30% більше звичайних працівників, а з січня їхні ставки зрівнюються. Відтак, для того аби заробляти більше, вузькофахові спеціалісти мають підвищувати свою кваліфікацію.  Крім того і роботодавці можуть відчути значний тиск у зв'язку із збільшенням витрат на оплату праці.

Читайте також: Польща вимагатиме відновлення дозволів для українських вантажівок – прем'єр

В агентстві зазначили, що мінімальна ставка на низькооплачуваних вакансіях (пакування одягу на складі, виробництво та пакування напівфабрикатів, заморожування овочів та фруктів) наразі складає 19 злотих за годину (177 грн). На вакансіях, які потребують вузької кваліфікації, таким як швея, пекар чи кухар пропонують від 250 грн за годину.

Повідомлялось, що Об’єднання польських виробників цукрового буряка просить нового міністра сільського господарства Чеслава Секерського заборонити імпорт до Польщі українського цукру. Оскільки вбачають в ньому загрозу для свого бізнесу.