UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінфін "забракував" скасування мит на експорт зерна

Уряд виявився не готовим скасувати мита на експорт зерна, через які Україна зараз втрачає позиції на світовому ринку. Зокрема, проект рішення було заблоковано Мінфіном - у відомстві посилаються на домовленості з МВФ, у рамках яких державі небажано відмовлятися від такої статті доходів бюджету.

За словами міністра аграрної політики і продовольства Миколи Присяжнюка, швидше за все, дія мит на експорт зерна збережеться до кінця року.

"У нас є ще тиждень на переговори з Мінфіном та Мінекономіки, але думаю, до кінця цього року нічого не зміниться", - сказав міністр газеті
«Комерсантъ-Украина».

За словами високопоставленого джерела у Мінагрополітики, саме Мінфін не підтримав ідею скасування мит. За підрахунками міністерства, при прогнозі виробництва зерна у 50 млн т і експорті 24 млн т надходження до бюджету у 2011/12 маркетинговому році можуть скласти більше 4 млрд грн.

Разом з тим у Мінагрополітики розраховують підтримати експортерів і фермерів в інший спосіб. "Ми хочемо компенсувати мито за рахунок зниження тарифів на логістику", - повідомило джерело у міністерстві.

Учасники ринку підтримують ці ініціативи. "Витрати на логістику складають 15% вартості зерна. Приміром, зниження вартості доставки зерна з елеватора до порту хоча б на 20%, а також скасування оплати сертифіката ГМО дозволили б компенсувати втрати, зумовлені дією мит", - говорить гендиректор зернотрейдерської компанії "Волари "Юрій Гордейчук.

Але таке рішення може призвести до зниження прибутку "Укрзалізниці", в якій і так найнижчі тарифи на вантажоперевезення у СНД (встановленням тарифів займається виключно Мінінфраструктури). Разом з тим, за оцінками експертів, перевезення зерна займають всього 10% від загальної кількості вантажних перевезень УЗ.

Нагадаємо, що мита на експорт зернових були запроваджені з 1 липня 2011 року: на пшеницю у розмірі 9% від контрактної ціни (але не менше 17 євро / т), кукурудзу - 12% (не менше 20 євро / т), ячмінь - 14 % (не менше 23 євро / т). Держава побоювалося, що через занадто високі ціни у світі, з країни буде вивезено значну частину зерна. В результаті експорт з України практично припинився - у липні було зафіксовано падіння експорту зерна у 5 разів.

Зернотрейдери пояснюють, що не можуть конкурувати з російськими компаніями, оскільки їх зерно мінімум на $ 30 / т дешевше за українське.