Мито може скласти 5% вартості експортного контракту, але не менше 42 євро за тонну, повідомив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк в інтерв'ю «Коммерсант-Украина».
Окрім того, за інформацією міністра, мита пропонується ввести на експорт насіння ріпаку (9%, але не менше 15 євро за тонну) і соєвих бобів (12%, але не менше 33 євро за тонну). Пропонується також продовжити до кінця маркетингового року (1 липня 2012 року) дію мит на експорт зернових, яке закінчується 1 січня 2012 року.
Таким чином, за словами М.Присяжнюка, Мінфін намагається підвищити доходи держбюджету.
За даними асоціації «Укроліяпром», у 2010/11 маркетинговому році українські підприємства виробили 2,95 млн тонн соняшникової олії, що на 3,8% більше, ніж у минулому сезоні. Експорт при цьому склав 2,65 млн тонн - Україна стала найбільшим продавцем соняшникової олії у світі.
Згідно з прогнозами німецької компанії Oil World, у 2011/12 маркетинговому році експорт міг зрости до 2,8 млн тонн, що забезпечило б надходження до бюджету не менше 117,6 млн євро.
У той же час учасники ринку впевнені, що у результаті введення мита експорт скоротиться. За оцінками гендиректора «Укроліяпром» Степана Капшука, виробництво соняшникової олії може скоротитися на 30%, до 2,1 млн тонн, а експорт - на 32,5%, до 1,8 млн тонн.
За словами джерела видання у Мінагрополітики, на тлі чуток про введення мит у регіонах виробники олії вже скорочують закупівлі сировини.
М.Присяжнюк підкреслив, що Мінагрополітики, як і аграрії, виступає проти нововведення. При цьому у проекті держбюджету на 2012 рік доходи від мита на олію та зернові не передбачено - це питання поки тільки обговорюється в уряді. Мінагрополітики також виступало за скасування мит на зернові, але в уряді прислухалися до думки Мінфіну.