Незабаром IT-компанії можуть позбутися податкових преференцій - з такою пропозицією виступив Мінфін. Передбачається, що скасування пільг стане одним із джерел наповнення держбюджету. Учасники IT-ринку насторожено поставилися до ініціативи чиновників.
В розробленому Мінфіном плані заходів щодо реалізації програми діяльності Кабміну пропонується підготувати до травня законопроект, який ліквідує всі податкові преференції для підприємств, що працюють у сфері інформаційних технологій.
До числа пільг належать зниження ставки на прибуток підприємства до 5%, а також звільнення від сплати ПДВ на продаж програмного забезпечення. Скасування даних преференцій - один зі способів наповнення держбюджету, вважає керівник податкової практики юридичної компанії Jurimex Віта Форсюк.
Слід зазначити, що введена у 2012 році система спрощеного оподаткування не викликала тоді ажіотажу на IT-ринку.
"Це було викликано в тому числі тим, що на момент її запуску не була готова нормативна документація, а звернення з проханням надати пільги викликало підвищений інтерес податкових органів до IT-компаній",- відзначає пані Форсюк. Крім того, цими пільгами не могли скористатися представники іноземних компаній - для цього їм потрібно було створити в Україні окрему юрособу, пише "Коммерсантъ-Україна".
"Закон про пільгове оподаткування було прийнято в урізаному варіанті. Тому пільги актуальні тільки для окремих учасників ринку",- каже регіональний директор дослідницької компанії IDC в Україні Володимир Поздняков. На його думку, зараз для поліпшення клімату в IT-сфері необхідно не тільки скасувати звільнення від ставки ПДВ, але і створити нову систему адміністрування податків. "Так, ринок це може сприйняти негативно. Але це зрівняє шанси компаній на внутрішньому ринку",- вважає пан Поздняков.
Підприємці насторожено поставилися до ініціативи Мінфіну.
"На ринку скасування пільг позначиться незначно. Але це буде тривожною новиною для інвесторів",- вважає операційний директор датської компанії Ciklum в Україні Роман Хміль. За його словами, зараз у Верховній раді на розгляді знаходиться законопроект, який вводить пільги на податок на фізособу і єдиний соціальний внесок (ЄСВ) для IT-компаній. "Якщо цей законопроект буде схвалено парламентом, навіть при скасуванні старих пільг ринок не тільки не втратить інвесторів, але і подвоїть надходження до бюджету",- упевнений пан Хміль. Він пояснює це тим, що більшість співробітників IT-компаній оформлені як суб'єкти підприємницької діяльності і сплачують 5% від доходів до бюджету. Нова схема дозволить влаштувати співробітників у штат і платити за зниженими ставками 5% податку з фізосіб і ще 5% ЄСВ. !zn