Міністерство енергетики ініціює створення "чорного списку" з систематичних порушників на ринку електроенергії, яким тимчасово буде обмежено доступ до торгів на електронних аукціонах за двосторонніми договорами. Про це повідомляє прес-служба Міненерго.
"З метою посилення відповідальності недобросовісних учасників ринку за порушення договірних умов Міністерство енергетики ініціює внесення змін до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на Товарній біржі« Українська енергетична біржа ", - йдеться в повідомленні.
Відзначається, що напрацювані зміни представлять на засіданні аукціонного комітету 9 липня.
Зазначено, что із запитами про введення таких змін в міністерство звернулися "Гарантований покупець" і УЕБ.
"Слід зазначити, що зараз спостерігається ситуація спотворення ціноутворення на організованих сегментах ринку, про що свідчить періодичне падіння ціни на електричну енергію нижче собівартості її виробництва навіть найдешевшої атомною генераціі", - відзначили в Міненергетики.
Також мають місце маніпуляції на ринку двосторонніх договорів. Так, окремі трейдери і електропостачальники, які уклали двосторонні договори на купівлю електроенергії, не виконують свої зобов'язання по покупці електроенергії в обсягах та за цінами, згідно з договором, і порушують умови оплати. Це призводить до погіршення фінансово-економічного стану виробників електроенергії, ускладнює планування виробничої діяльності, зокрема, визначення і формування необхідних запасів палива.
Нагадаємо, що обсяг РДВ 2 липня зі зниження попиту зменшився на 32,293 тис. МВт-год або на 40%. Внаслідок цього середньозважена ціна РДВ знизилася на 29% - до 1034,5 грн/МВт-год. Одночасно спостерігалось істотне зростання обсягу РДД.
Пізніше на нічному засіданні в неділю 4 липня НКРЕКП встановила мінімальну ціну на ринку «на добу вперед» на рівні 734,9 грн/МВт-год до 8 липня включно і обмеження на продаж е/е за двосторонніми договорами в рамках однієї вертикальної інтегрованої компанії (ВІК) в 50% місячного обсягу продажу.
Крім того, регулятор зобов'язав операторів систем розподілу (ВСР) та оператора системи передачі (ОСП) купувати всю е/е на свої технологічні витрати на РСВ, а також почав процес розслідування ситуації на ринку.