Економіка України щорічно втрачає 3,3 млрд доларів через мораторій на продаж земель сільгосппризначення, повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.
"Через мораторій ми недоотримуємо щороку 3,3 млрд доларів або 43 млрд доларів загалом з 2004 року", - сказав він в ході парламентських слухань про ринок земель сільгосппризначення.
За його словами, мораторій на продаж земель продовжувався вже вісім разів, на сьогоднішній день 52% всіх сільгоспземель передані в оренду.
"Мораторій призвів до вирощування культур з самим простим циклом виробництва. Це зернові, соняшник, кормові культури. Площі під багаторічними насадженнями скоротилися настільки, що Держстат навіть припинив надавати дані на цю тему", - заявив перший заступник міністра.
У результаті в селах продовжує зростати безробіття, а дослідження земельних відносин в Україні Світовим банком показують, що середня ставка орендної плати за 1 га становить 850 грн.
"У селі повинен з'явитися середній клас, який повинен створити робочі місця. В цьому аспекті скасування мораторію може стати тим інструментом, який допоможе створити цей середній клас", - вважає Мартинюк.
Мартинок заявив, що сьогодні 27 млн га української землі вже перебуває у приватній власності і обробляються, але власники не мають можливості повноцінно розпоряджатися нею.
6 жовтня Верховна Рада продовжила мораторій на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення до 1 січня 2018 року. Законопроект №5321-1 в цілому підтримали 297 депутатів.
6 вересня президент України Петро Порошенко закликав Верховну Раду зняти мораторій на купівлю-продаж землі. "Відсутність права на вільну купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, безумовно, стримує інвестиції в аграрну сферу, порушує права селян, занижує, між іншим, оренду, виймаючи з їхньої кишені останні копійки, - заявив Порошенко.