UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мін'юст збирається створити проблеми видобувним компаніям України

Міністерство зібралося ліквідувати держкомісію по запасах корисних копалин, без оцінки якої в Україні нічого не видобувають.

Автор: Геннадій Кобаль

Державна комісія України по запасах корисних копалин (ДКЗ) - провідна організація в галузі оцінки надр - уже найближчим часом може бути ліквідована.

Міністерство юстиції 18 травня 2015 р. видало наказ №736/5, яким скасувало "Інструкцію про зміст, оформлення і порядок подання на розгляд Державної комісії України по запасах корисних копалин". Про це пише Геннадій Кобаль в статті для DT.UA, зауважуючи, що документ діяв десять останніх років.

Наказ Мін'юсту фактично зупиняє виконання державної експертизи й оцінки запасів корисних копалин. Залишається відкритим питання, навіщо Мін'юст і Міненерговугільпром намагаються скасувати діючі правила і в такий спосіб позбавити ДКЗ можливості працювати в законодавчому полі? До кінця не зрозуміло, як у цій ситуації функціонуватиме система підрахунку і затвердження запасів природних ресурсів надр країни, а також якою буде роль держави в зазначених процесах.

Ліквідація ДКЗ може призвести як до ускладнення роботи видобувних компаній, так і до колапсу всієї системи геологічної оцінки запасів, що сформувалася за весь час існування незалежної України. Країна може втратити не тільки унікальні дані та фахівців, але й контроль над власними надрами.

За більш як двадцять років роботи ДКЗ не було претензій на її адресу з боку видобувних компаній, які працюють в Україні. Керівництво комісії не є ставлениками жодної з політичних сил. Тобто говорити про політичні уподобання не доводиться. Як держструктура, ДКЗ також не становить великого інтересу, оскільки держава з 2010 р. перестала її фінансувати.

Існує комісія за рахунок договірних робіт, які виконують її фахівці. Ліквідація ДКЗ матиме серйозні наслідки і в інших галузях, наприклад, результати геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин, здійсненої ДКЗ, використовує податкова для нарахування податків.

Також за результатами геолого-економічної оцінки і затвердження запасів корисних копалин визначається вартість запасів, що є базою для сплати до бюджету загальнообов'язкових платежів. Дозвіл на видобуток також надається після проведення державної експертизи та оцінки запасів ДКЗ.

Уряду необхідно в короткий термін визначити, хто і як вестиме підрахунок запасів корисних копалин. Можливо чиновники збираються віддати цю роботу іноземним компаніям.

Детальніше про це читайте в статті Геннадія Кобаля "Надра залишаються без нагляду?" у свіжому номері газети "Дзеркало тижня. Україна".