UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мільйонери тікають з Росії – Rzeczpospolita

З початком російської агресії проти України все більше російських багатіїв шукають способів переїхати у Західну Європу.

Росіяни, чиї статки перевищують один мільйон доларів, не хочуть звітувати владі 3 про свою власність і банківські рахунки за кордоном. Тому вони переїжджають в інші країни або стараються платити податки закордоном.

Про це пише видання Rzeczpospolita з посиланням на дослідження економічної міграції, яке охопило багатих росіян. Однак, опитування було проведене не серед них безпосередньо, а серед 50 найбільших західних фінансових інститутів, які пропонують послуги "приватного банкінгу" і спеціалізуються на обслуговуванні клієнтів з Росії.

Видання пише, що половина опитаних банкірів стверджує, що більшість їхніх російських клієнтів відмовилася від податкової резиденції в своїй країні або ж стали платником податків в іншій країні. Дві третини фінансистів розповіли, що росіяни "активно шукають інвестиційні візи", тобто купують право проживання в інших країнах в обмін на інвестиції. Найпопулярніші напрямки – Кіпр і Мальта. Найбільший інтерес до "податкової резиденції" росіяни проявляють до Великої Британії попри Brexit, а також до Швейцарії. В десятці найпопулярніших країн також Угорщина і Чехія.

Заможні росіяни найбільше бояться розкривати свої статки перед російською владою. А приховування такої інформації в Росії вже стали карним злочином, а з 2018 року запрацює вимога платити податки за закордонними рахунками. З 2015 року почало діяти оподаткування закордонних активів.

"З початку війни в Україні в 2014 року в Росії з'явився нездоровий бізнес-клімат: ризики зросли, але доходи від бізнесу скоротилися. Перед багатьма мільйонерами постало питання: навіщо ризикувати в Росії, якщо є надійна Європа", - пояснив Георгій Качмазов, представник компанії Tranio, яка допомагає заможним росіянам купувати нерухомість закордоном.

З 2000 до 2014 року з Росії емігрувало 20 тисяч заможних громадян, чиї статки перевищують 1 мільйон доларів. Лише за 2015 рік таких росіян було 2,5 тисячі. Дані за поточний рік ще не відомі.

Раніше повідомлялося, що близько 80% росіян визнали економічну кризу в РФ. При цьому, на думку старшого наукового співробітника інституту соціології Російської академії Леонтія Бизова, росіяни ставляться до кризи "дуже легко і не вважають ії глибокою".

За офіційними даними, ВВП Росії за перше півріччя 2016 року скоротився на 0,9%. У 2015 році російська економіка скоротилася на 3,7% при зростанні світового ВВП приблизно на 3%.