UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міллер "поховав" альтернативний газпромівський газопровід Nabucco

Газопровід Nabucco замислювався як європейський відповідь на "Південний потік" і переслідував не тільки економічну, але і політичну мету: зменшити залежність Європи від російського газу. На відмову Азербайджану тут же захоплено відреагував "Газпром", заявивши що

Азербайджанський газ піде в Європу не через газопровід "Nabucco", а через Трансадріатичний газопровід ТАР.

У п'ятницю, 28 червня офіційно підтвердилася інформація, що консорціум з розробки газового родовища "Шах-Деніз 2" в Азербайджані (BP - 25,5%, Statoil - 25,5%, Total - 10%, ЛУКОЙЛ - 10% і азербайджанська нафтова держкомпанія SOCAR - 10%) віддав перевагу Трансадріатичному газопроводу (TAP), а не Nabucco.

Про це заявив представник британського концерну BP Гордон Біррелл, повідомляє Euronews. Таким чином, конкуренція між двома проектами за доставку 10 млрд куб.м. природного газу з Апшерона в Європу вирішилася на користь більш економного ТАР.

Це рішення - сильний удар по проекту газопроводу "Nabucco". Раніше планувалося, що "Nabucco" буде поставляти в Європу 31 млрд кубометрів газу в рік. Третина з цього об'єму повинен буде займати азербайджанський газ.

"Проект Nabucco для нас закінчився", - сказав генеральний директор австрійський OMV (лідер проекту) Герхард Ройсс на прес-конференції, додавши, що Азербайджан пояснив своє рішення більш високими цінами на газ у Греції та Італії, через які проходить TAP.

При цьому Ройсс засумнівався в тому, що ціни дійсно можуть бути високими у Греції з її програмою жорсткої економії або в Італії, що не відчуває дефіциту палива.

"Це є фіговим листком для прикриття політичного рішення - судити вам", - сказав він.

Газопровід TAP пройде по півночі Греції, через Албанію - і далі в Італію. Завершити будівництво труби планувалося до 2019 року. Передбачуваний обсяг поставок - від 10 до 20 млрд кубометрів газу в рік.

І один, і інший газопроводи в обхід Росії. Але Москву все ж торкнулося рішення Азербайджану: адже воно зменшило шанси на існування і успішність Nabucco.

Новина з Азербайджану викликала захоплену реакцію в офісі російського "Газпрому". Ось що сказав на п'ятничному зборах акціонерів глава "Газпрому" Олексій Міллер: "Ми з вами стали свідками поховання проекту Nabucco. Проекту Nabucco більше немає".

Газопровід "Nabucco" замислювався як європейська відповідь на газпромівський проект "Південний потік", який передбачає постачання російського газу через Чорне Море, Балкани і далі в Європу. Оператори "Nabucco" неодноразово наголошували, що проект має не тільки економічну, але і політичну мету: зменшити залежність Європи від російського газу. Росія постачає понад чверть споживаного в Євросоюзі газу, в ряді країн Східної Європи залежність від поставок з Росії набагато вища.

"Південний газовий коридор" є одним з пріоритетних для Євросоюзу енергетичних проектів. Він покликаний диверсифікувати маршрути і джерела енергопостачань і тим самим збільшити енергетичну безпеку ЄС. До проектів "Південного газового коридору" належать газопровід Nabucco, Трансадріатичний газопровід (TAP), ITGI (газопровід Туреччина-Греція-Італія). !zn

Читайте також:

ЄС шукає нові шляхи зниження вартості російського газу

Nabucco засмучує російський механізм абсолютного маніпулювання

Азербайджан вирішив обійтися без допомоги України в будівництві газопроводу TANAP