UA / RU
Підтримати ZN.ua

Миколаївський глиноземний завод отримує з держбюджету вп'ятеро більше компенсації ПДВ, ніж сплачує податків загалом

З держбюджету відшкодування податку отримано на 4 млрд 169 млн гривень.

Миколаївський глиноземний завод протягом 2018-21 років сплатив податків на 929 млн гривень, але за той же період отримав з держбюджету відшкодування податку на додану вартість на 4 млрд 169 млн гривень.

Ці дані повідомили у Державній податковій службі.

Згідно з інформацією ДПС, у 2018 році НДЗ заплатив до бюджетів усіх рівнів податків на 157 млн грн, відшкодування ПДВ склало 1 млрд 551 млн. У 2019-му ті ж показники склали 379 млн і 1 млрд 164 млн відповідно, у 2020-му – 289 млн та 816 млн, за 11 місяців 2021 року – 104 млн та 638 млн відповідно. При цьому, загальний обсяг сплачених податків включає 215 млн грн податку з доходів фізосіб та 17,8 млн військового збору, які по суті є не грошима підприємства, а є утриманням з грошей найманих працівників, здійснювати які зобов'язаний роботодавець.

Таким чином, за період 2018-21 років отримав із держбюджету на 3,240 млрд більше, ніж сплатив у нього податків.

Миколаївський глиноземний завод не вперше виявляється замішаним у скандали. Раніше Головне слідче управління Держфіскальної служби України розпочало досудове розслідування з кримінального провадження за фактом заподіяння шкоди державі посадовими особами ТОВ «Миколаївський глиноземний завод». За даними кримінального провадження, відкритого за фактом невиплати НДЗ за останні три роки екологічного податку за розміщення відходів червоного шламу, збитки держави перевищують 240 млрд гривень.

Навесні 2021 року експертиза Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції виявила низку небезпечних речовин у відходах червоного шламу Миколаївського глиноземного заводу, які негативно впливають на навколишнє природне середовище, а також життя та здоров'я людини.

У червоному шламі були виявлені миш'як, кадмій, ртуть, свинець, а також елементи алюмінію, бор, кальцій, хром, залізо, магній, сірка, стибіум, станам, ванадій, стронцій та силіцій, які становлять найбільшу небезпеку для людей. Для захисту від впливу червоного шламу місцеві жителі ініціювали створення громадської організації "Стоп Шлам".