UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мегапроект «Газпрому» з пошуку газу офіційно припинено

Монополіст і його колишні партнери по Штокмановському проекту - Total і Statoil - погодилися, що зараз розробка неможлива: занадто великі витрати.

Російський «Газпром» нарешті офіційно визнав те, що ринок чекає з початку року: гігантський Штокманівський проект у Баренцевому морі припинено. На який термін - невідомо. Але «на даному етапі» реалізація проекту неможлива.

«Всі сторони дійшли згоди, що витрати занадто великі, щоб ми змогли робити це на даному етапі ...> У нас значні запаси газу ... Ми не повинні приймати поспішні рішення», - цитують заяви члена правління «Газпрому» Всеволода Черепанова "Ведомости" з посиланням на Reuters.

Де-юре ніяких сторін у проекті вже немає: акціонерна угода «Газпрому», французької Total і норвезької Statoil минула ще 1 липня. Залишилая юридична особа (СП цих компаній) - Shtokman Development AG. Але ще в червні всі співробітники цієї компанії отримали повідомлення про скорочення. Представники СП говорили, що повідомлення завжди можуть бути відкликані - все залежить від рішення акціонерів. Але джерела, близькі до «Газпрому», відзначали, що навряд чи Shtokman Development продовжить свою роботу найближчим часом.

Штокманівське родовище підпадає під категорію «гігантських»: його запаси - 3,8 трлн куб. м газу і 53,4 млн т конденсату (в межах ліцензії «Газпрому»). «Газпром» майже 10 років намагається почати його розробку. Спочатку він вирішував, як це зробити, потім вибирав партнерів. У 2007 р. переможцями стали дві європейські компанії - Total і Statoil. Передбачалося, що проект буде розбито на кілька фаз. Ліцензія залишиться у «Газпрому». А під першу фазу (з річним видобутком 23,7 млрд куб. м) в 2008 р. був створений Shtokman Development AG (51% у «Газпрому», 25% у Total, 24% у Statoil). Цей оператор повинен був побудувати інфраструктуру і володіти нею протягом 25 років.

/system/ckeditor_assets404IMAGE

Кілька років тому інвестиції оцінювалися приблизно в $30 млрд, видобуток очікувався в 2013 р. Але інвестиційне рішення затрималося, видобуток перенесено було як мінімум на три роки. А на початку 2012 р. стало зрозуміло, що з проектом проблеми: експортний ринок Європи перенасичений, «Газпром» запропонував не поставляти газ у трубу, а зріджувати всі обсяги - щоб була можливість поставок на інші ринки. Оскільки акціонерна угода партнерів спливала 1 липня, планувалося, що в червні - на Петербурзькому економічному форумі - буде підписано новий документ, «з чистого аркуша», як говорив голова правління «Газпрому» Олексій Міллер. У проекті можуть з'явитися нові учасники, додавали представники «Газпрому». Наприклад, Shell, уточнювали джерела, близькі до концерну.

А президент Володимир Путін у травні доручав прискорити рішення за проектом. «Видобувні активи дуже великі, світового значення - Штокман, за яким поки не ухвалене остаточне рішення, але нам потрібно рухатися активніше», - відзначав глава держави.

І все ж нових угод так і не з'явилося. Total до останнього говорила, що все ще зацікавлена ​​в проекті. А Statoil нещодавно списала $340 млн видатків по Штокману (за останні чотири роки) і повернула «Газпрому» свої 24% в Shtokman Development. Правда, норвежці також говорили, що інтерес до Штокману залишився: здача акцій - це формальність, сходинка до нового договору з «Газпромом».

Сам «Газпром» також заявляє, що не припиняв переговорів. Наразі концерн веде переговори «з потенційно можливими учасниками проекту», заявив представник «Газпрому» Сергій Купріянов. А компанія Shtokman Development «як юрособа продовжує існувати», додав він. !zn

Читайте також:

У Росії визнали небезпеку сланцевого газу для "Газпрому"

Bloomberg: «Cланцева революція» зробить Росію аутсайдером на газовому ринку