Наразі у загальному обсязі банківських позик, виданих домогосподарствам України (сума яких перевищує 160 млрд грн), не обслуговується майже майже третина кредитів, припускає юрист Андрій Вігіринський.
У своїй статті для DT.UA автор вказує, що згідно з даними НБУ, за підсумками 2016 року валові банківські кредити нефінансовим корпораціям склали 993,6 млрд грн, а домогосподарствам - 156,1 млрд, тобто лише близько однієї шостої від корпоративного показника. Обсяг останнього показника останнім часом постійно скорочувався.
Якість кредитних портфелів, при цьому, залишається нікуди не придатною навіть у платоспроможних банків, більш того, продовжує погіршуватися.
"Якщо на початок 2014 р. частка непрацюючих позик не дотягувала до 20% , то за останні три роки цей показник зріс до понад 30% навіть за офіційною статистикою. А з огляду на поширену практику приховування/прикрашання банками реального стану речей, ймовірно, що і це - не кінцевий показник", - зазначає експерт.
"Як зазначається у "Звіті про фінансову стабільність" НБУ: "Зберігається значний розрив у визнаних проблемними кредитах між банками I та ІІ груп (13% портфеля) та банками з іноземним капіталом (38% портфеля). Це свідчить, що частина банків з українським капіталом зволікає з визнанням кредитів проблемними та відповідним формуванням резервів", - йдеться в статті.
Вказується, що діагностичне обстеження банків і вступ в силу нових правил оцінки кредитного ризику з початку 2017 року спонукатиме банки відображати "дійсну картину якості активів".
"З огляду на вищенаведені пропорції можна припустити, що в загальному обсязі позикдомогосподарств (на 160,5 млрд грн) не обслуговуються кредити на суму щонайменше 50 млрд грн (причому, нагадаємо, лише у платоспроможних банків)", - підсумовує Вігіринський.
Автор вказує, що кулуарами парламенту вже другий рік "тиняється" проект Закону України "Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом", який, відповідно до пояснювальної записки, має принести "виграш банкам за рахунок очищення їх балансів від "мертвих" боргів та збереження їх клієнтів серед активних учасників споживчого кредитування".
Детальніше про проблеми кредитування індивідуальних позичальників в Україні читайте в матеріалі Андрія Вигиринского "Борг-зашморг, Або Чи мають надію банки та їх індивідуальні позичальники почати жити з нової сторінки" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".