Коли Ріхард Фетико поїхав з рідної 3 у 1992 році за програмою обміну учнями, він планував повернутися додому до кінця року. Але натомість він провів 22 роки в США, навчаючись в університеті, працюючи у банківській сфері і на Волл-стріт.
"Я насправді не бачу, як застосувати свої навички у Словаччині", - сказав Фетико.
Але з розвитком словацької економіки все змінилося. В 2014 році Ріхард отримав пропозицію від інвестиційної фірми у Братиславі і повернувся додому.
Про це пише The Economist, додаючи, що історія словацького банкіра була частиною еміграційної хвилі. З 1992 до 2015 року Східну Європу покинули 18 мільйонів людей, про що свідчать дані ООН. Таким чином, населення регіону скоротилося на 6%. Тенденція набрала обертів після того, як східноєвропейські країни вступили в ЄС. Їхні громадяни замість того, щоб намагатися вдома досягти рівня багатства, як у Західній Європі, просто переїхали туди у пошуках кращої роботи.
На Заході, особливо у Британії і Франції, це призвело до появи страху перед "польськими сантехніками", які обвалили місцеві зарплати. 23 серпня французький президент Еммануель Макрон розпочав свою подорож в країни Центральної і Східної Європи, щоб обговорити заходи, націлені на стримування потоку емігрантів.
Однак, з'явилися ознаки того, що масовий переїзд східних європейців на Захід закінчується. Зростання економік, зарплат і низька вартість життя заохочує все більше емігрантів повертатися додому. Звіт компанії з нерухомості Colliers за липень говорить про масове повернення професіоналів із Заходу в рідні східноєвропейські країни.
Відсутність необхідності відкривати візу для внутрішньої міграції в країнах ЄС не дозволяє точно відстежити рух людей. Однак, деякі цифри дозволяють робити припущення. з 2010 року обсяг еміграції стрімко скоротився у 9 з 11 пост-комуністичних країнах ЄС. Кількість емігрантів зі сходу у Великій Британії у 2010-2015 роках налічувала 30 тисяч людей щороку. Але торік їхня кількість скоротилася до 5 тисяч. Частково це пов'язано з Brexit. Але інша причина феномену - зростання попиту на робочу силу в Східній Європі.
"Повертаються не літні люди, а робітники", - каже автор звіту Colliers Марк Робінсон.
Роботу стало легко знайти. Рівень безробіття у Східній Європі досить низький: від 5,3% у Румунії до 2,9% у Чехії. 73% угорських виробників скаржаться, що не можуть знайти потрібну кількість працівників. Це призводить до зростання зарплат: за рік мінімальні зарплати у Чехії зросли на 5%, а в Угорщині - на 15%. Рівень оподаткування значно нижчий, ніж у Західній Європі. Приміром, у Словаччині податок на дохід складає 25%, а у Болгарії - лише 10%.
Дешевша нерухомість - ще один стимул для повернення. Квадратний метр у Празі коштує на половину менше, ніж у Дубліні і лише одну сьому від ціни у Лондоні. Вартість проживання у Східній Європі настільки низька, що консалтингова компанія Deloitte зарахувала Чехію, Словаччину і Польщу до п'ятірки країн з найвищими доходами у Європі (поруч зі Швейцарією і Мальтою).
Але фінансова вигода - не єдина причина, яка повертає експатів додому. В 2010 році словак Мілош Фусек поїхав у Ірландію, де він працював на складі, а пізніше у торгівлі. В 2015 році він повернувся додому, щоб разом зі своїм батьком відкрити невелку компанію, яка виготовляє вікна. Для Фусека родина була визначальним фактором. Дехто також повертається, тому що вірить, що зможе в рідній країні отримати вищу посаду, ніж на Заході.
Раніше видання The Economist писало, що Східну Європу чекає обвал економіки через масову еміграцію. Країни піднімають пенсійний вік. Доходи вже почали зменшуватися, лишаючи менший простір для скорочень. Як і ВВП, соціальні витрати в Болгарії, Румунії і країнах Балтії складають приблизно половину від того, що витрачають у багатих країнах Європи.