UA / RU
Підтримати ZN.ua

Маріуполь задихається від пилових викидів підприємств Ахметова

Особливо важко доводиться городянам у вітряні дні - тоді місто перетворюється на привид

Одне з небагатьох морських міст України Маріуполь, який міг би бути чудовим курортом, загрожує остаточно перетворитися в "мертву зону". В останні роки люди особливо відчувають на собі вплив металургійних гігантів і безліч менш значущих підприємств, які вбивають навколишнє середовище.

Увечері, 21 ,в социальних мережах жителі Маріуполя масово викладали фото і відео шокуючих пилових викидів, які огорнули металургійний комбінат ім. Ілліча, повідомляє Вчасно.

Люди відзначали, що в місті ввечері був сильний вітер, який, ймовірно, підняв пил на бункерах доменного цеху комбінату. За певний проміжок часу викиди були рознесені по прилеглим районам міста, через що місцевим жителям ставало важко дихати.

"Дихати нічим, сморід на вулиці жахливий", "Це просто жесть", "Краще б це був фотошоп", - повідомляють маріупольці.

За даними пунктів моніторингу атмосферного повітря департаменту екології Донецької обласної державної адміністрації, 15, а також 14 липня в Маріуполі спостерігається дещо підвищений рівень вмісту в повітрі твердих частинок ТЧ10 і ТЧ2.5.

Основними компонентами ТЧ є сульфати, нітрати, аміак, хлористий натрій, сажа, мінеральна пил і вода. Частинки діаметром менше 10 мікрон (тобто ТЧ10) здатні проникати глибоко в легені і осідати в них.

Ще більш руйнівний вплив на здоров'я надають саме частки ТЧ2.5. Вони можуть потрапляти в кровоносну систему. Хронічний вплив твердих частинок підсилює ризик розвитку серцево-судинних і респіраторних захворювань, а також раку легенів. Середньодобові рівні частинок, рекомендовані в керівних принципах ВООЗ для ТЧ2.5 - 25 мікрограмів на метр кубічний, ТЧ10 - 50 мікрограмів на метр кубічний. У Маріуполі вони у багато разів перевищували норму.

Також у повітрі міста 21 липня був зафіксований підвищений рівень фенолу.

Нагадаємо, питання погіршення екології в курортному місті стоїть дуже гостро. Місцеві жителі з усіх сил намагаються привернути увагу громадськості і міжнародних партнерів до безконтрольних викидів металургійних гігантів, що належать олігарху Рінату Ахметову.

Раніше маріупольці зверталися до тоді ще президенту Петру Порошенку та Кабміну з вимогою визнати місто зоною надзвичайної екологічної ситуації. У червні цього року місцеві жителі передали чинному главі держави Володимиру Зеленському фото страхітливих за масштабами викидів заводів групи "Метінвест" і закликали вплинути на ситуацію.

Маріупольці неодноразово виходили на екологічні акції протесту під гаслами "Хочемо дихати", "Маріуполь задихається", "Дайте кисню".

Повітря в курортному місті часто просякнуте сторонніми речовинами, у людей почастішали випадки алергічних реакцій і захворювань дихальних шляхів. В даний час керівництво металургійних гігантів продовжує повторювати, що все в порядку і на комбінатах працюють над модернізацією обладнання, а те, що оприлюднюється в соцмережах, це фотошоп.

Нагадаємо, що в червні під час поїздки в Маріуполь Володимир Зеленський зазначив важливість розвитку інфраструктури регіону, заявивши, що найближчим часом будуть "інвестиційні вливання в інфраструктуру Донбасу".

Як повідомлялося, Європейський союз готовий приєднатися до відновлення і розвитку територій Донецької та Луганської областей, звільнених від контролю підтримуваних Росією бойовиків.