UA / RU
Підтримати ZN.ua

Максимальний курс долара: яким він може бути

Прогноз дав доктор економічних наук.

Нацбанк намагався втримати гривню від подальшої девальвації впродовж минулого місяця. Проте наразі гривня слабшає, оскільки Україна залишається імпортозалежною країною. Тобто експорт зростає набагато повільніше, ніж імпорт. Необхідно знову повертати гривню у валюту. Доктор економічних наук, голова Adventer Group Андрій Длігач розповів «24 каналу», якого максимального курсу долара можна чекати.

Курс долара: від чого він залежить

Експерт пояснив, що ситуація в економіці погіршилася не лише через військові закупівлі. На початку року Україна була вимушена закуповувати велику кількість зброї за власні гроші, тому що забарилася американська допомога. Це дійсно тиснуло на девальвацію гривні, і потрібні були долари.

Читайте також: Курс валют: Гетманцев навів аргументи на користь стабільної гривні

Длігач додав, що суттєвий вплив також мало зменшення переказів від українських трудових мігрантів. Якщо до повномасштабного вторгнення вони сягали 16 мільярдів доларів на рік, нині – набагато менше. Що більше, українці за кордоном купують та витрачають багато валюти. Національний банк повинен постійно покривати карткові витрати.

Економісти не беруться прогнозувати курс долара, оскільки це не природний процес, а управлінський. Його зміна залежить від того, яке рішення ухвалить Кабмін, Нацбанк та Верховна Рада; чи буде девальвація гривні та дії спрямовані на стимулювання українського експорту.

«Згідно з параметрами бюджету, цьогоріч курс не має перевищити 42 гривні за долар. Чи буде на рівні 45 гривень за долар? Гадаю, це максимальна планка, яка може розглядатися в сценаріях. Це залежить від рішень, які будуть ухвалені в уряді, щодо того, у який спосіб компенсувати нестачу фінансового ресурсу в державному бюджеті, аби покривати військові витрати», – сказав Длігач.

Бюджетоутворюючі податки в Україні зараз – це податок на доходи фізичних осіб та податки, які утримуються на митниці (імпортні мита та ПДВ і акцизи на імпортні товари). Зрозуміло, що останні види бюджетних надходжень напряму залежать від офіційного курсу гривні до долара та євро, адже вони обраховуються від контрактної вартості товару в іноземній валюті та офіційного курсу НБУ на день митного обрахунку. Детальніше про це – у статті економіста, фінансового аналітика Олексія Куща «Чи буде долар по 45…та інші питання, що турбують кожного» на ZN.UA.