UA / RU
Підтримати ZN.ua

Майбутній опалювальний сезон може стати першою за часів незалежності катастрофою - експерт

Грошей на закупівлю газу немає і не передбачається.

Майбутній опалювальний сезон або пройде за новими правилами, або стане першою за часів незалежності катастрофою. Про це йдеться в статті економіста Миколи Теслі «Опалювальний сезон: дефіцит ресурсів, грошей і реформ».

«Щороку в липні в офісі президента починаються наради про те, як пройти опалювальний сезон. Завдання і до війни було непросте — потрібно не втратити рейтингів, переконати МВФ та європейців, що «реформи йдуть», і не сильно порушити звичні і комфортні правила, які роками підгодовували і олігархів, і місцеві еліти», - йдеться в статті.

За словами автора, цього року питання надання гуманітарної допомоги фінансово-промисловим групам не стоїть, адже олігархи не просто втратили інструменти впливу, команди Дмитра Фірташа і Ріната Ахметова розпачливо намагаються зберегти бодай щось.

«Проблема президента в іншому: де взяти кошти, необхідні для того, щоб виконати обіцянки?», - задається питанням автор.

«Це буде дійсно найскладніша зима за всі роки незалежності. Але! Все нормально. Маємо пройти її так, щоб наші люди відчували нормальну роботу держави», — заявив Володимир Зеленський у червні.

А вже наприкінці липня з’ясувалося, що грошей для цього «нормально» немає і наразі не передбачається.

За словами експерта, успішні менеджери НАК «Нафтогаз України» змогли знайти гроші тільки на «Бентлі». Для запасів газу їх не вистачило, попри заяви про «прибутковість» 2021 року.

«Грошей немає ні для того, щоб забезпечити запас у 15 млрд кубометрів, які «достатні» з погляду Юрія Вітренка, ні для того, щоб закачати 19 млрд, як того вимагає уряд. Така разюча різниця в оцінках потреби в запасах — наслідок війни, адже ніхто не знає до кінця, скільки газу нам знадобиться, зважаючи на падіння виробництва (зокрема в хімічній промисловості)», - зазначає автор.

Тому склалась наступна ситуація - «Нафтогаз» називає мінімальний обсяг, а уряд вимагає максимальний, щоб убезпечитися також від можливих перебоїв із вугіллям і мати запас для генерації електрики.

«В міжнародних поїздках українські чиновники обіцяють допомогти Європі злізти з «газової голки» і замістити виробництво енергії з газу, а для своєї генерації газ все ж таки хочуть купити», - резюмує автор.

Читайте також: Новий опалювальний сезон: як та де купити дрова

Нагадаємо, раніше Прем’єр міністр України Денис Шмигаль розповів, як Україна готується до важкої зими.