Звільнений напередодні начальник митного служби України Костянтин Лікарчук заявляє, що вже в реформі податкової системи країни закладається корупційна складова, і результати не будуть відповідати європейським стандартам, якщо нинішньому главі ДФС Насірову і його соратникам вдасться її провести.
Як пояснив Лікарчук в інтерв'ю ZN.UA на прикладі європейських стандартів митниці, імпортер при ввезенні товару подає митному органу декларацію, в якій вказується його митна вартість. У митного органу є готовий профіль ризиків, у тому числі з митної вартості. І якщо подана митна вартість істотно випадає з ризиків, у імпортера можуть запросити додаткові документи, після надання яких товар пропускається.
Якщо вже потім виникають якісь питання, запускається система постаудит-контролю, перевірка, аналогічна податковій. Тобто протягом визначеного строку на підприємство може прийти перевіряючий і подивитися, що компанія везла, чи правильно були оформлені документи, якою була митна вартість, за якою вартістю товар продали, кому продали, пояснює Лікарчук.
"У нас відбувається трохи по-іншому - заходить товар, його декларують. А митниця йому відповідає, що ні, ця митна вартість дуже низька, ми подавати не будемо. А повинна бути митна вартість ось такий, наприклад, 1 гривня, а 3 гривні. Потім, за його словами, дане питання передається в тарифні департаменти, які контролюють, наскільки правильно була визначена митна вартість", - пояснює юрист.
За словами Лікарчука, у результаті такого підходу за прямим контрактом не запускається товар, хоча "він повинен запускатися за першим методом, грубо кажучи, за контрактною вартістю". Це створює прецедент, що в Україні "штучно, в ручному режимі" регулюється оподаткування, чого, впевнений Лікарчук, бути не повинно.
Таким чином, підкреслює екс-голова митниці, нинішня система створює величезний корупційний ризик, оскільки якщо чиновники в Україні можуть поставити вартість 2 гривні або 3 гривні, так само вони без проблем поставлять і півтори, а надлишок розділять між зацікавленими особами.
"Це одна з жорстких корупційних схем, яка закладена системою і яку необхідно міняти", - розповів Лікарчук.
За словами юриста, проблемою реформування Фіскальної служби є те, що вона робиться всередині ГФС, а сама служба себе успішно реформувати не може. За його словами, вона готувалася і проводиться публічно, без залучення громадськості, експертів.
Лікарчук також зазначає, що неодноразово висловлював свої побоювання і рекомендації міністру фінансів Наталії Яресько, її заступнику Олені Макеєвій, однак вони твердили: "треба домовлятися з Насіровым".
"Не впевнений, що Насиров настільки близький до митної системи, до схемам він явно ближче. Саме тому немає сумнівів, що він все розуміє і свідомо нічого не робить. Я кілька разів від нього чув фрази про те, що в принципі він хотів би керувати митницею куди більше, ніж всієї податкової", - вважає Лікарчук.
У цьому ж інтерв'ю Лікарчук заявив, що в митницю повертаються люди відомого "митника" часів Віктора Януковича Ігоря Калєтника, які тепер "співпрацюють" з Насіровим.
Читайте інтерв'ю з колишнім главою української митниці Костянтином Лікарчуком Насіров хоче стерти митниці з лиця землі в інтерв'ю ZN.UA.