"Люди енергію ніколи не економлять, вони економлять гроші, - сказав в ході круглого столу, проведеного DT.UA, незалежний експерт з енергозбереження Святослав Павлюк. - Коли у них є гроші, і вони можуть вирішувати, на що їх витратити, це призводить до зовсім іншого поводження споживача. Ті ж лічильники не економлять, але змінюють поведінку споживача. Як і монетизація. У цьому процесі дуже важливо повідомити людей про середньострокові плани, щоб вони могли прийняти якусь свою стратегію поведінки. Ми повинні дати людям зрозуміти: субсидії не будуть видаватися вічно, і якщо ваше житло енергозатратне, то його енергетичні характеристики потрібно змінити, а не просто витрачати субсидії. Знання про те, що субсидія щорічно буде зменшуватися, наприклад, на 10%, підштовхуватиме споживача щось робити. Звичайно, він завжди зможе витратити отримані гроші на оплату газу, тепла та електроенергії або ж купити, наприклад, за ці гроші нові черевики, не заплативши за комунальні послуги, отримати борг, пеню і після двох місяців несплати рахунків втратити субсидію".
Якщо ж люди ці гроші зекономлять, вважає експерт, знизивши обсяги споживання, то доведеться змиритися з тим, що якась частина грошей залишиться у людей і буде витрачена на інші потреби. Це, ймовірно, буде неоднозначно сприйняте суспільством - мало того, що їм платять субсидію, так у них ще й гроші залишаються. Разом з тим, якщо мета реформи - скоротити залежність від імпорту газу, витрати бюджету і обсяги споживання, то виплата субсидій грошима - найбільш правильний шлях.
Детальніше про монетизацію субсидій читайте у матеріалі Юлії Самаєвої та Алли Котляр "Живими грошима" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".