Президент Білорусі Олександр Лукашенко переконаний, що республіці вдасться знайти альтернативних постачальників природного газу.«Ми знайшли спосіб альтернативних постачань нафти, знайдемо і щодо газу. Ми маємо право шукати альтернативу, і ми її знайдемо», - сказав Лукашенко, виступаючи на четвертих Всебілоруських народних зборах у понеділок, 6 грудня, у Мінську.
Він визнав, що йому завжди було «важко співпрацювати з новою Росією». «Справа не в особистих відносинах, я готовий терпіти все. Але я не можу погодитися, коли мені під Новий рік вдвічі підвищують ціни (на природний газ)», - сказав президент Білорусі.
«Ми ніколи не потерпимо, щоб нас принижували, щоб нами попихали. Тоді вам треба буде шукати іншого президента. Поки я є президентом Білорусі, я на це погодитися не можу», - заявив Лукашенко.
Глава держави нагадав, що Білорусь була змушена шукати шляхи альтернативних постачань нафти. «Якщо ми йдемо до Венесуели, якщо ми змушені качати нафту через Україну - це тому, що у нас немає іншого виходу», - сказав президент.
Лукашенко відзначив, що Росія сьогодні прагне транспортувати природний газ в обхід Білорусі, в той час як існує можливість добудови газопроводу «Ямал-Європа». У Москві ці плани мотивують тим, що Білорусь, нібито, є ненадійним партнером. Але російське керівництво має право на цю думку, у той час як Білорусь має право на пошук прийнятних для себе рішень, сказав президент.
Він також нагадав, що Росія ввела обмежувальні заходи в торгівлі з республікою, прагнучи захистити свій ринок. «Але якщо ми не працюємо на вашому ринку, ми не заробимо грошей, щоб заплатити вам за нафту і газ», - сказав Лукашенко.
Він вважає ненормальною ситуацію, коли щоразу напередодні Нового року доводиться «корчитися перед Росією» за нафту.
«Хіба це нормально, коли білоруським чиновникам доводиться корчитися у Москві щоразу напередодні Нового року, випрошуючи барель нафти», - заявив він.
«Щоразу у людей свято, а у нас всі, від президента і до керівника департаменту, корчаться у Москві або ще десь, випрошуємо барель нафти або кубометр газу. Це ненормально. Тому сьогодні поставлено завдання. І воно реалізовується. І не тому, що Росія погана», - сказав Лукашенко.
Він відзначив важливість економічної безпеки для країни. «Для економічної безпеки потрібна своя сировина», - підкреслив президент.
Лукашенко також вважає обгрунтованим бажання білоруської сторони брати участь у видобутку нафти на території Росії. «Я керівництву Росії завжди говорив: ми не хочемо ніяких преференцій. Дайте нам можливість у Росії - де ми в радянські часи будували свердловини, промисли, міста - працювати (у сфері видобутку нафти) на таких же умовах, як американці та Захід», - сказав він.
«Поки що відповіді немає. Тому доводиться їхати за Атлантику», - резюмував президент, нагадавши, що цього року Білорусь розпочала добувати нафту у Венесуелі. «Непогано було б і в Росії мати такі родовища», - відзначив Лукашенко.
Він також повідомив, що Білорусь надалі планує істотно збільшити власний видобуток вуглеводневої сировини, одночасно «роблячи ставку на освоєння надр за кордоном».
Окрім того, Білорусь має намір комплексно підійти до освоєння власних надр. «Вперше у нашій історії ми підійшли з настільки масштабними планами освоєння ресурсів. Держрада по надрах вже на початку наступного року представить план освоєння надр, в тому числі із залученням іноземних інвесторів», - сказав президент.
Глава держави відзначив успіхи республіки у налагодженні співпраці з Венесуелою у енергетичному секторі. «Ми вдячні Венесуелі за те, що в скрутну для нас хвилину вона підставила плече, підтримала нас. Сьогодні ми вийшли на 100% завантаження наших НПЗ. Ось і вся криза. Це наука всім, хто намагається будувати відносини з нами з позиції сили. У світі є все, і все можна купити за нормальною ціною, потрібно тільки ворушитися», - заявив Лукашенко.
Він зазначив, що в даний час між Білоруссю та Венесуелою укладені контракти, відповідно до яких Венесуела постачатиме до республіки 10 мільйонів тонн нафти на рік протягом 2011-2013 років. Це становить близько 50% від потреби в сировині білоруських НПЗ.
При цьому Лукашенко підкреслив, що республіці вигідно закуповувати та переробляти венесуельську нафту. «Це рентабельно. Невже ви думаєте, що ми стали б купувати і переробляти нафту, яка збиткова? У нас сьогодні вистачає збиткової нафти. Росію пусти сюди, і вона заллє нас цією збитковою нафтою», - сказав президент.
Він також зазначив, що Білорусь продає до Венесуели власну машинобудівну продукцію, а також веде там житлове та інше будівництво. При цьому президент підкреслив, що «це робиться за нормальними для нас, хорошими цінами».
«Ті, хто посміювалися з наших відносин з президентом Венесуели Уго Чавесом, можуть заспокоїтися. Ви думаєте, Венесуела - це так просто? А це перша у світі країна за запасами нафти, і ми за всіма напрямами йдемо в цю країну», - сказав Лукашенко.За матеріалами «Інтерфакс-Україна»