UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лондонський суд заблокував угоду між ВР і «Роснафтою»

Високий суд Лондона став на бік російських акціонерів компанії ТНК-ВР і призупинив угоду, яку готують для обміну акціями між британською нафтовою компанією ВР і російською «Роснафтою». Про це у вівторок, 1 лютого, повідомив головний керівний директор концерну AAR Стен Половець.

Концерну AAR належить 50% у ТНК-ВР і він є «комбінацією» компаній «Альфа-Груп», Access Industries і групи компаній «Ренова».

Згідно із заявою Половця, Лондонський суд цілком задовольнив вимоги російських позивачів і не дозволив до 25 лютого здійснювати будь-які дії в рамках угоди між «Роснафтою» і ВР. Саме до цього часу має завершитися арбітражний розгляд у Швеції.

«У нашій акціонерній угоді прописано, що всі суперечки має вирішувати арбітражний суд Стокгольма, Лондонський же суд виніс тимчасову заборону на угоду», - уточнив Половець.

Половець сказав, що російські акціонери ТНК-ВР наполягають на тому, щоб «BP дотримувалася акціонерної угоди й усі операції у Росії проводила лише через ТНК-BP».

Тим часом, ВР уже офіційно заявила, що у зв'язку з рішенням суду, процес обміну акціями між британською й російською компаніями буде заморожений.

«BP завжди виступала за те, щоб подібні питання вирішували через арбітраж, і ми вітаємо рішення Лондонського суду», - такі слова директора BP у Росії Девіда Пітті наводять у прес-релізі компанії.

Проте отримати коментар від «Роснафти» мас-медіа так і не вдалося.

Уряд Російської Федерації поки що не втручається в ситуацію і жодних консультацій з акціонерами ТНК-ВР не проводив. Зараз владі необхідно вивчити і зважити всі юридичні наслідки судового рішення в Лондоні й після цього приймати рішення про обговорення питання.

ВР і «Роснафта» погодили спільну розробку арктичного шельфу в Росії. За умовами операції «Роснафта» отримає 5% акцій ВР, а натомість віддасть 9,5% власних. Але одразу після цієї угоди в опозицію стали російські акціонери ТНК-ВР, які висловили невдоволення такою угодою, оскільки на території Росії й України ВР зобов'язана проводити всі операції через ТНК-ВР.

Кількома днями пізніше президент ВР у Росії Джеремі Хак заявив, що розбіжності було усунуто і зараз консорціум АAR підтримав угоду. Як виявилося, насправді все було не так. 27 січня 2011 російські акціонери ТНК-ВР подали позов до Лондонського суду з вимогою заморозити угоду ВР і «Роснафти».

Крім того, 31 січня консорціум AAR вирішив заблокувати виплату дивідендів ТНК-ВР за 4-й квартал 2010 року в розмірі 1,8 мільярдів доларів і таким чином натиснути на BP.

Віце-прем'єр РФ Ігор Сечін, який є одночасно головою наглядової ради «Роснафти», у Давосі обіцяв після повернення до Москви зустрітися з російськими акціонерами ТНК-ВР і залагодити наявні розбіжності.

Аналітики стверджують, що така поведінка AAR пов'язана з активними спробами отримати найкращі умови у спільному підприємстві ВР і «Роснафти». Щоб залагодити суперечку, яка виникла, ВР може поступитися, у рамках своєї 33-процентної частки в спільному проекті з «Роснафтою», міноритарним пакетом ТНК-ВР. Отже, акціонерну угоду не буде порушено.

Тобто, якщо ТНК-ВР формально стане учасником проекту і візьме на себе якусь частину зобов'язань з фінансування й геологорозвідки, всі суперечки зійдуть нанівець.

Частина експертів уважає, що ТНК-ВР бореться за частину цінних паперів «Роснафти» - компанія неодноразово заявляла, що її цікавлять акції держкорпорації.

За матеріалами Бі-Бі-Сі