«Багато в чому - це відновлювальний ріст і утримати його в 2011 році буде непросто, оскільки база порівняння буде вищою», - сказав він.
При цьому він не виключив, що при перерахунку даних за 2010 рік, ця цифра може незначно коливатися в ту або в іншу сторону.
Литвицький зазначив, що у 2010 році в Україні вперше одночасно зростання ВВП перевищило бюджетні прогнози, а інфляція була нижчою, ніж очікувалося. Щодо інфляції реальний показник був кращим на 4% (при прогнозі 13,1% інфляція склала 9,1%), стосовно економічного зростання - на 0,8% (зростання 4,5% при прогнозі 3,7%). «Це, мабуть, вперше таке сприятливе поєднання, коли інфляція сповільнилася, а економічне зростання прискорилося», - підкреслив він.
Водночас він зазначив, що оскільки частина галузей економіки знаходяться у негативній зоні (сільське господарство -1% за підсумками 2010 року є і будівництво -5,4%), поки ще рано говорити про завершення кризи. "Швидше за все, можна говорити про те, що нижча стадія кризи пройдена, є якийсь перелом..." - зазначив експерт.
Фактори зростання
Литвицький вважає, що основним драйвером зростання економіки у 2010 році був зовнішній попит. «Були його коливання, піки другого кварталу, коли зростання ВВП за квартал склало 5,9%. Локомотивом був зовнішній попит, він коливався, і коливалася разом з ним динаміка», - зазначив експерт.
«У другому півріччі відчулося зростання внутрішнього споживання. Приріст роздрібної торгівлі у році склав 7,8%», - сказав радник.
«І почали підключатися інвестиції, особливо у четвертному кварталі. Хоча вони ще з анабіозного стану не виведені», - зазначив Литвицький.
«Рік був цілком вдалий», - сказав він.
Зберегти динаміку
Литвицький вважає, що основним чинником зростання економіки в 2011 році стане внутрішній попит. «Головні резерви зростання на 2011 рік треба шукати в інвестиціях», - зазначив він.
«Я зберігаю помірний оптимізм і вважаю, що результат, досягнутий в минулому році, може бути не тільки перевершений, але і перевищений», - сказав радник.
При цьому Литвицький назвав головними ризиками на 2011 рік коливання зовнішнього попиту, інфляційні загрози і первинну реакцію бізнесу на реформи, ефект від яких не може бути миттєвим.
Окрім того, істотну роль буде відігравати значно вища база порівняння.
«Але всьому цьому можна дати гідну відповідь», - резюмував Литвицький.
Нагадаємо, що за 2010 рік реальний ВВП України впав на 14,8%.