UA / RU
Підтримати ZN.ua

Курці щороку могли б заощаджувати близько 14 тисяч гривень, якби позбулися шкідливої звички

Найбільше палять у бідних країнах та які розвиваються.

До Всесвітнього дня без тютютну, який відзначається щороку 31 травня, Валерія Старикова з Київської школи економіки порахувала скільки українські курці витрачають грошей на цю шкідливу звичку.

За статистикою найбільше палять у бідних країнах та які розвиваються. У 2019 році кожен третій українець не мав можливості відкладати на чорний день. При цьому 5,559 млн українців курили.  В Україні палить кожна п'ята людина віком від 12 (не 18!) років. Згідно з дослідженням Нобелівської лауреатки з економічних наук 2019 року Естер Дюфло, бідні люди більш схильні витрачати гроші на розваги замість того, щоб відкладати на старт-ап чи освіту, а серед непродовольчих товарів, на які бідні люди витрачають кошти, вагоме місце посідає тютюн.

"У нашому суспільстві популярна думка, що багаті ті, хто не рахує грошей (якраз навпаки). Тому часто рахувати починають, як і піклуватися про своє здоров'я, коли остаточно 'припече'. Наприклад, коли єдиним джерелом надходження коштів стає пенсія чи коли вже потрібна операція. Згідно з Естер Дюфло, це типова поведінка бідних людей - не займатися профілактикою хвороб та вчасно не дбати про своє здоров'я, - зазначає авторка дослідження пані Старикова. - Ми пропонуємо не чекати 'чорних ' днів, брати життя у свої руки і наперед піклуватися про свій добробут. Почати можна з простого - порахувати, скільки грошей витрачається на рік лише на одну з кількох можливих шкідливих звичок - паління. І помріяти, на що ви могли б витратити ці кошти або скільки б ви мали накопичень на момент досягнення пенсійного віку".

Згідно з даними Держстату за 2019 рік, щодня палили 1-5 сигарет 16,9% курців, 6-10 шт. - 35,3%, 11-15 цигарок - 12,4%. 16-20 сигарет на день випалювали 32,4% курців, понад 20 шт. на день вживали 3%. Таким чином, кожен курець з понад 1,8 млн  українців у 2019 році витратили понад 14000 грн на рік на сигарети.

Якби люди, які палять більше 20 сигарет на день, заощаджували кошти, витрачені на тютюнові вироби, то змогли б відкладати понад 16000 грн на рік на яскравий, а не чорний день, відмовившись від темної звички.

Згідно з даними Держстату за 2019 рік,  кожен п'ятий курець палить від 6 до 10 років, а понад 20 років - кожен третій курець. У нас була ідея порахувати витрати курців протягом життя і співставити їх з тим, що за ці кошти можна було купити. Але всі ми люди розумні і ви самі краще знаєте, на що вам не вистачає, що б ви хотіли придбати, куди поїхати, на що відкласти або кому допомогти. Просто помножте свої річні витрати з таблиці на кількість років, які ви палите або палять ваші близькі.

Витрати курців на рік, за умови вживання цигарок економ класу (середня вартість яких у 2019 році становила 42,62 грн), медіум (47,49 грн) та преміум класу (54,35 грн).

Сума, яку українці витрачають на сигарети, ТВЕН, тютюн, електронні цигарки тощо на рік - понад 54 мільярди гривень. Тобто українці менш, ніж за 2 роки, просто “викурюють” суму, еквівалентну траншу МВФ 3,5 млрд доларів.