UA / RU
Підтримати ZN.ua

Курсовий стрибок: за яких умов він може статися

Роз'яснення дав експерт.

В Україні наприкінці лютого спостерігається суттєве зростання курсу долара на безготівковому та готівковому ринку. У більш-менш стабільній ціновій позиції втримати долар може надходження фінансової допомоги від міжнародних партнерів цієї весни.

Якщо цього не станеться, то є ризик того, що курс американської валюти злетить. Економічний експерт Данило Монін розповів "24 каналу", що буде з кусом долара цієї весни.

Читайте також: Що буде з курсом і чого чекати від «накопиченої слабкості» гривні

Які фактори впливають на курс долара

Він зазначив, що теперішні умови, а саме ситуація на фронті, не є чинником, що впливає на настрої щодо купівлі валюти. Монін додав, що за останні місяці настрої населення були песимістичні. На думку експерта, оптимізму додає 4-річна програма підтримки України від ЄС та договори про безпеку.

Крім того, Нацбанк фіксує в лютому рекордно низький рівень продажу на міжбанку, де за три тижні лютого було продано всього 800 мільйонів доларів.

Для порівняння: у січні продали 2,5 мільярда, а у грудні ще більше.

"У березні очікуються фінансова допомога від Євросоюзу та від МВФ. Це сприятиме поліпшенню платіжного балансу", – сказав Монін.

Він пояснив, що в НБУ готові навіть зменшити міжнародні резерви – на 2 мільярди доларів на місяць.

Читайте також: НБУ про нові домовленості з МВФ: чи зміняться правила купівлі доларів

Яким буде курс долара у березні

За прогнозом Моніна, курс долара на початку весни змінюватися суттєво не буде і триматиметься позначки у 38 гривень.

"Швидше за все є надія, що американці теж визначатимуться за березень з підтримкою України й тому бачиться швидше курс близько 38 гривень на весну", – сказав він.

Експерт додав, що для українського бюджету потрібен вищий курс долара. Монін пояснив, що можливий варіант, коли валюта може подорожчати. Йдеться про період, коли Україна не отримуватиме кошти від Євросоюзу. Він запевнив, що і тут Нацбанк зможе загладити попит, а тому курс гривні не сильно ослабне.

Національна валюта України перебуває в дуже простій, але дуже неприємній ситуації. Макроекономічні умови вже сформували для гривні дорогу з одностороннім рухом. Фіксація курсу у другій половині 2022-го та більшій частині 2023 року дала можливість нацвалюті ігнорувати неминуче. Але в економіки свої закони, і вони, на жаль, вимагають слабшої гривні. Детальніше про це читайте у матеріалі CO-CEO, засновника компанії SpiceProp Наталії Бойко "Що буде з курсом і чого чекати від "накопиченої слабкості" гривні" на ZN.UA.