UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кубів поскаржився на протидію судів боротьбі Нацбанку з виведенням коштів

За словами глави банківського регулятора, за останні два роки тільки за допомогою двох десятків невеликих банків було переведено у готівку 240 млрд грн.

Спроба Національного банку України забрати ліцензії у двох банків, які займалися переведенням у готівку і виведенням коштів за межі країни, завершилася невдачею через скасування судами рішень центробанку, заявив поки ще глава НБУ Степан Кубів.

"Два банки вивели 10 млрд і провели готівкові операції, невластиві, використовуючи інструмент сільськогосподарських підприємств. Відповідно, ми забрали ліцензії у тих банків. І ви знаєте, чим це закінчилося? Рішення судів дніпропетровського одного і одного київського - призупиняють дію постанови Національного банку!", - сказав глава НБУ, виступаючи у Верховній Раді в середу, 18 червня.

"У мене була розмова з прем'єром і президентом, де приймаються невідкладні заходи щодо вчинених тих, я б сказав, дій, які є злочинними на сьогоднішній день, що визначить, відповідно, суд", - додав Кубів.

Він нагадав, що правління НБУ прийняло ряд рішень по боротьбі з "мийками" та конвертаційними пунктами, які працювали в останні три роки. За його словами, близько 20 невеликих банків в 2012-2013 рр. здійснювали невластиву банківській системі функцію, що негативно вплинуло на довіру громадян до банків.

Кубів уточнив, що через них за два роки було переведено у готівку 240 млрд грн. Крім цього, активізація фінансового моніторингу викрила групу злочинців, які зуміли вивести за межі країни "через елемент інвестиційних рахунків" більше $ 10 млрд.

"Остання перевірка Національного банку одного маленького київського банку: на одну фізичну особу відкрито 252 поточні рахунки. За січень-лютий через цю особу виведені 4,9 млрд грн", - навів ще один приклад глава НБУ.

"Це цифри, які говорять самі за себе, що якщо правоохоронна система здатна на сьогодні за цими фактами швидко опрацювати, у нас достатньо ресурсів, які можемо повернути в казну держави", - наголосив Кубів.

Водночас він не уточнив, про які саме банки йде мова.

В базі судових рішень є визначення Окружного адміністративного суду Києва від 27 та 29 травня 2014 року про зупинку, відповідно, розпорядження НБУ від 22 травня про відкликання генеральної ліцензії "Актабанк" (Дніпропетровськ) на здійснення валютних операцій та рішення комісії НБУ з питань нагляду та регулювання діяльності банків від 21 травня про застосування до Актабанку заходів впливу у вигляді заборони на здійснення низки операцій.

Крім цього, Донецький апеляційний адміністративний суд 10 червня своїм визначенням відхилив апеляцію НБУ і підтвердив ухвалу Донецького окружного адмінсуду від 7 травня про призупинення постанови Нацбанку від 29 квітня "Про застосування заходів впливу за порушення вимог нормативно-правових актів НБУ" до банку "Капітал" (Донецьк).

Суть претензій Нацбанку до зазначених двох банків у судових справах відсутня. !zn