UA / RU
Підтримати ZN.ua

Криза на ринку нерухомості Росії поглиблюється: "Москва-сіті" порожня наполовину – Financial Times

Обвал цін на нафту і західні санкції через війну проти України тиснуть на російських забудовників і покупців.

Проект ділового центру "Москва-Сіті" став одним із найбільш амбіційних проектів 3, який повинен був стати аналогом району Canary Wharf у Лондоні. Однак тепер, коли будівництво комплексу хмарочосів майже завершене, вони лишаються порожніми на 45%, згідно з оцінками російської аналітичної компанії з питань нерухомості Blackwood.

Про це сьогодні пише Financial Times, зауважуючи, що ситуація, в якій опинився "Москва-Сіті" - це лише вершина айсбергу, об який розбивається ринок нерухомості в Росії. Причина такого становища криється у військовій авантюрі проти України, через яку були введені економічні санкції, а також обвалі цін на нафту, після якої російський рубль втратив половину своєї вартості.

Минулого року ринок нерухомості Москви отримав у експлуатацію 1,4 мільйони квадратних метрів комерційної нерухомості. Аналітики прогнозували, що і в 2015 році будівельні компанії завершать стільки ж. Однак, тепер квадратні метри не можуть знайти свого покупця. Для девелоперів низька наповненість площ – це лише півбіди.

Наприкінці 2014 року рубль втратив свою цінність у співвідношенні до долара, а російська економіка почала стрімко скорочуватися. Таким чином, орендна плата теж під тиском через зменшення платоспроможності орендарів.

"Москва-Сіті переживає серйозний удар, оскільки вартість оренди впала на 50% у порівнянні з тим показником, який був до кризи", - каже виконавчий директор компанії з нерухомості CBRE.

Директор з питань комерційної нерухомості Capital Group Марія Сергієнко, чия компанія і будує "Москва-Сіті", додає, що велика проблема ще й в тому, що спорудження офісних приміщень в основному фінансується в Росії у доларах США. Тож тепер, коли рубль подешевшав, борги почали більше тиснути на компанії. А власники комерційної нерухомості почали продавати свої квадратні метри, що викличе скорочення ринку на 15-20%. Вона визнає, що "Москва-Сіті" лишиться порожнім впродовж цього року на 45%.

Ритейлери також скаржаться на подібні проблеми. Росіяни затягнули пояси і стали менше ходити по магазинах. Таким чином, ритейлери почали переживати тяжкі часи. В компанії Knight Frank очікують, що 30% проектів ТРЦ, які на сьогодні будують в Росії, цього року будуть заморожені.

Ринок житлової нерухомості теж переживає скруту. Петербурзька компанія Etalon Group, яка будує житлові комплекси, оголосила, що цього року здасть в експлуатацію на 200 тисяч квадратних метрів менше, ніж закладено у звичний план компанії – 700 тисяч квадратних метрів.

В міністерстві будівництва та житлово-комунального господарства РФ кажуть, що об'єм спорудження житлової площі в Росії скоротився на 6%. Це рекорд за весь пострадянський період. Раніше видання Wall Street Journal писало, що в Москві почалася криза на ринку нерухомості. Орендодавцям стало складно виплатити кредити, а інвестиції в нерухомість в Росії скоротилися на 68%. Згідно з оцінками компанії Cushman & Wakefield, в 2015 році 6% площі в торговельних центрах високого класу стануть порожніми. А орендна плата скоротиться всередньому до 2,5 тисяч доларів за квадратний метр.