UA / RU
Підтримати ZN.ua

Криміналізація контрабанди: фінішна пряма 

 Щороку через контрабанду товарів бюджет втрачає мільярди гривень.

Дискусії щодо необхідності спочатку декриміналізації, тепер вже криміналізації контрабанди в Україні тривають вже багато років. Рішення декриміналізувати товарну контрабанду наша країна прийняла понад 10 років тому. З того часу повернути кримінальну відповідальність за незаконне переміщення підакцизних та заборонених товарів намагалися кілька разів. І от лише зараз, відповідний законотворчий процес врешті вийшов на фінішну пряму.  

Так, 13 вересня 2023 року на позачерговому засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності народні депутати України — члени Комітету переглянули та узгодили з вимогами сьогодення рішення Комітету від 15 грудня 2021 року щодо проєкту Закону “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів” (реєстр. № 5420), інформувала пресслужба Апарату Верховної Ради України. 

Цим законопроєктом, зокрема, пропонується встановити:

Народні  депутати наразі ухвалили рішення прийняти вказаний проєкт ЗУ в другому читанні та в цілому як закон.  

Загалом, щороку через контрабанду товарів бюджет України втрачає мільярди гривень. За публічними оцінками чиновників, у  довоєнному 2021 році через контрабанду бюджет країни недоотримував 2-3 млрд грн щомісяця. І йшлося про такі збитки від незаконного переміщення переважно саме підакцизних товарів.  

Читайте також: П'ятеро громадян Болгарії, підозрювані у шпигунстві на користь РФ, постануть перед судом у Великій Британії

Раніше ж за контрабанду в Україні карали і досить суворо. В офіційному віснику прикордонної служби "Прикордонних України", наприклад, можна знайти згадку про покарання контрабандистів позбавленням волі аж на 8,5 року. За словами на той час начальника управління внутрішньої безпеки Департаменту персоналу Адміністрації Держприкордонслужби генерал–майора Вадима СЛЮСАРЄВА, суд тоді розглядав справу про переміщення через кордон психотропної речовини.  

"Суд розглядав справу про переміщення через кордон психотропної речовини, а законодавство щодо цих дій – суворе. Це світова практика. Нагадаю, що судом доведено не одиничну дію, а 7 фактів... Одним словом – свідоме порушення законодавства", – зауважував тоді Вадим Слюсарєв. 

Загалом, кримінальна відповідальність за контрабанду передбачена у  багатьох країнах ЄС.  І оскільки багато контрабанди прямує до Євросоюзу саме з України, Європа активно підтримує ідею криміналізації контрабанди в нашій країні. 

Нагадаємо, що криміналізацію контрабанди підтримує  Володимир Зеленський. Відповідний законопроєкт поданий від президента. Також Зеленський у 2022 році позбавив чотирьох контрабандистів українського громадянства. Таке рішення ухвалено вперше з часів незалежності нашої держави.