Президент Росії Володимир Путін нещодавно зробив два найважливіші політичні кроки за останні місяці. Один з них - створення 400-тисячної Національної гвардії, яка звітує лише йому особисто. А другий - призначення Олексія Кудріна на посаду головного економічного радника.
Про це сьогодні пише Financial Times в редакційній статті, додаючи, що ці кроки свідчать про те, що Кремль дуже стурбований станом російської економіки, а ще більше - потенційними наслідками від неї для парламентських виборів у вересні. При цьому видання нагадує про масові протести, які спалахнули в 2011 році після фальсифікації виборів. То були найбільші вуличні акції за 16 років правління Путіна.
Перші два його президентські терміни супроводжувалися зростанням економічного зростання і стандартів життя, попри значне обмеження демократії. Однак після його повернення в 2012 році, коли модель економіки, заснована на нафті, вичерпала себ, режим Путіна став відкрито авторитарним. Його популярність опирається на воєнній згуртованості населення і антизахідній пропаганді, яка зображує РФ "оточеною фортецею".
За іронією долі, цей мілітаризм спричинив величезні економічні проблеми, оскільки саме через нього на світ з'явилися антиросійські санкції Заходу, які в сукупності з обвалом цін на нафту змушують Росію страждати вже два роки від рецесії. Це найбільше економічне падіння РФ за 20 років.
На тлі економічних бід повернення Кудріна - це перший поштовх для ліберальної фракції російських політичних еліт з часів, коли "силовики" фактично взяли владу в свої руки. Повернення економіста в Кремль дасть відчутний голос прозахидним і поміркованим реформаторам.
Однак видання зауважує, що Кудрін повернувся лише в якості голови президентської економічної ради і його реальний вплив на речі під питанням. Тим не менше, виклики, перед якими постала Росія, дуже великі. Їй потрібно позбутися залежності від нафти, покращити бізнес-клімат, збільшити наплив інвестицій і підвищити продуктивність. А це означає посилення права власності і верховенства права.
Щоб мати хоча б надію на все це, потрібно розв'язати російським реформаторам руки і дозволити їм повну свободу дій, якої Путін ніколи їм ще не давав. Але президент і його друзі-олігархи, які розбагатіли завдяки його правлінню, бояться, що це підірве його режим. Тому призначення Кудріна може виявитися лише "фіговим листком".
Видання зауважує, що все ж є слабка надія на те, що якщо парламентські вибори пройдуть без інцидентів, Путін оголосить свою місію "підняття Росії з колін" і повернення їй статусу "супердержави" виконаною. І тепер, щоб закріпити його, потрібно попрацювати над економікою.
Тоді Кудрін може замінити Дмитра Медведєва на посаді прем'єр-міністра. Якщо ж цього не станеться, росіян чекають довгі роки стагнації, під час якої вони ледве зможуть зводити кінці з кінцями. без економічного зростання, потреба у все нових небезпечних військових авантюрах зростатиме, щоб покращувати рейтинг Путіна. В цей же час, опора його режиму буде все більш хитка. А це означатиме, що шанси раптового і катастрофічного краху зростатимуть.
14 квітня російський президент Володимир Путін у ході прямої лінії сказав, що Кудрін "на одному з майданчиків ефективно працюючих структур, може бути, Центру стратегічних досліджень буде займатися питаннями, пов'язаними зі стратегією розвитку на найближчий час, після 18 роки і найбільш віддалені перспективи".
Кудрін займав пост міністра фінансів РФ з 2000 по 2011 рік. Останнім часом він неодноразово критикував економічну програму російсої влади.