Національний банк України (НБУ) у відповідності з програмою економічних реформ президента підготував проект концепції реформування ринку кредитних спілок (КС), про що листом повідомив адміністрацію президента.
Реалізація цієї реформи обмежить КС у можливості залучати вклади від населення. Кредитні спілки зможуть видавати позики тільки за рахунок пайових внесків своїх учасників. Залучати депозити зможуть кооперативні банки з ліцензією НБУ, які планується створювати шляхом консолідації невеликих КС, пише "Коммерсантъ-Украина".
Українці масово кинулися в ломбарди
Чиновники Нацбанку підрахували, що для вирішення проблем ринку (ряд банкрутств кредитних спілок, що почалися з 2010 року) цього достатньо. Аргументують це тим, що вклади в КС не мають гарантій повернення депозитів, чим займається Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Разом з тим відзначимо, що раніше Світовий банк (СБ) дав Україні низку рекомендацій, що стосуються захисту прав споживачів фінансових послуг та підвищенню фінансової грамотності населення. Одна з рекомендацій - остання - свідчить, що Україні потрібно створити новий фонд гарантування для вкладників кредитних спілок.
В адміністрації президента ініціативу НБУ підтримують. "Ми виходимо з того, що кредитні спілки або повинні еволюціонувати і стати звичайними банками, або залишатися в нинішньому стані, але без права залучати депозити", - заявила виданню перший заступник глави АП Ірина Акімова.
У Нацкомфінуслуг, яка зараз регулює ринок КС, ще вивчають пропозицію НБУ.
"Безумовно, залучення вкладів вимагає жорсткішого підходу. Простою забороною залучати гроші на депозити питання не вирішити, оскільки буде можливість вкласти їх в капітал, і таким чином ринок піде в тінь. Необхідно більш чітко врегулювати діяльність спілок, що працюють із залученими від фізичних осіб грошима", - сказав директор департаменту комісії регулювання і нагляду за кредитними установами Олег Швець.
Самі учасники ринку вважають, що виконання намірів НБУ загрожує катастрофою.
Наприклад, виконати вимогу НБУ про наявність власного капіталу в розмірі 120 млн грн буде складно. За словами президента Національної асоціації КС Петра Козинця, він не знає жодного союзу, у якого був би капітал більше 20 млн грн.
Кредитні спілки зникнуть як клас. Вони виконують функції кас взаємодопомоги, а при трансформації в банки до своїх учасників будуть змушені підходити формально, вважає президент Всеукраїнської асоціації КС Вікторія Волковська.
"Труднощі отримання ліцензії в останні два роки призвели до того, що половина ринку працює без ліцензії на депозити. Обмежені у власних ресурсах кредитні спілки не можуть розвиватися", - говорить голова обласної волинської асоціації КС Ігор Лащук.
На відміну від депозитів, виплата відсоткового доходу за пайовими внесками не гарантована і ресурс обмежений. "Якщо кредитна спілка працювала зі збитками, то гроші можуть взагалі не повернути. Додаткові пайові внески роблять лише ті, хто на 101% упевнений в надійності союзу", - відзначає голова обласної волинської асоціації КС Ігор Лащук.
За даними Нацкомфінуслуг, на кінець 2011 року в державному реєстрі значилося 613 кредитних спілок, власний капітал яких складає 942 млн грн. Необхідність реформування системи стала очевидною після низки банкрутств кредитних спілок, що почалися з 2010 року. За даними регулятора, за останні два роки з ринку пішло близько 150 спілок. За останні два роки обсяг коштів на депозитах в КС упав на 60%, до 1,1 млрд грн. !zn
Читайте також:
Українці швидше будуть шукати гроші у родичів і друзів, ніж візьмуть кредит у банку - опитування
Кредитні спілки отримають безстрокові ліцензії
НБУ бере під контроль ділову репутацію банкірів