UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кредит Фірташу від "Газпромбанку" може як полегшити переговори України з РФ, так і послабити позиції

Фінансова участь Росії у завантаженні газу до сховищ створює для неї додатковий важіль впливу на ситуацію на українському ринку газу, що послаблює переговорну позицію України, відзначають експерти.

Завдяки залученому компанією Ostchem 3 кредиту від "Газпромбанку" на купівлю та подальше завантаження газу до ПСГ переговори України з "Газпромом" будуть проходити без особливих складнощів, сподіваються у Міненерго України. Втім, експерти дотримуються іншої думки, пише "Коммерсантъ-Україна".

"Ми сьогодні не турбуємося про те, як буде проходити опалювальний сезон. Палива достатньо, і це дозволяє нормально домовитися про схему розрахунків і розмір боргу", - сказало джерело у міністерстві.

Схему розрахунків між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" за поставлений газ у серпні та жовтні досі не врегульовано, це предмет домовленостей, заявив вчора у Москві президент Російського газового товариства Павло Завальний. Залишаються різночитання і в сумі боргу: "Газпром" наполягає на $ 1,3 млрд, тоді як голова Міненерго України Едуард Ставицький говорив приблизно про $ 1 млрд.

Наявність заборгованості перед "Газпромбанком" послаблює позиції України у переговорах. "Насправді фінансову участь створює для Росії додатковий важіль впливу на ситуацію на українському ринку газу. Ostchem і "Нафтогаз" будуть змушені рахуватися з думкою "Газпрому" під час переговорів, оскільки, по суті, вони завантажили газ за рахунок Росії", - вважає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. В минулі роки "Нафтогаз" використовував для цього в основному власні кошти, однак цього разу компанія не змогла накопичити паливо до ПСГ, оскільки з початку року відмовилася від продажу газу найбільш платоспроможному сегменту - промисловим споживачам, поступившись ним Ostchem, нагадує член комітету Верховної ради з питань ПЕК Сергій Пашинський.

Нагадаємо, стали відомі подробиці російсько-українських газових домовленостей. Власник Ostchem Дмитро Фірташ підтвердив залучення холдингом кредиту у російського "Газпромбанку" для закупівлі 5 млрд кубометрів газу у "Газпрому". За словами пана Фірташа, всі 5 млрд кубометрів газу, закуплені в рамках кредиту, станом на 1 листопада вже завантажено в українські підземні сховища. В цілому ж Ostchem має 7 млрд кубометрів газу до ПСГ.

Підприємець зазначив, що купивши газ, Ostchem пішов назустріч "Газпрому". "Так, ми залучили кредит у Газпромбанку. Але потрібно розуміти - ані Газпромбанк, ані "Газпром" не робили жодних позик. У "Газпрому" був вибір: або вони завантажать, або хтось інший",- сказав він. Дмитро Фірташ додав, що НАК "Нафтогаз України" вирішила закуповувати газ тільки в тому обсязі, який необхідний для задоволення потреб її клієнтів. "Тобто ми вирішили питання не тільки наше, України, але і Росії - щодо забезпечення транзиту",- заявив він.

Як відомо, у жовтні президент Росії Володимир Путін заявив, що російські банки оформили Україні черговий кредит, а "Газпром" допоміг Україні завантажити необхідний газ до ПСГ зі знижкою. Пізніше голова російської монополії Олексій Міллер пригрозив перевести "Нафтогаз" на передоплату через прострочення платежу за серпень. Заяву було зроблено за місяць до саміту Східного партнерства, на якому Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС. "Нафтогаз" не зміг заплатити і став "переписувати" закуплені Україною у жовтні обсяги на Ostchem Дмитра Фірташа, обмінюючи їх на свій газ до ПСГ. У "Газпромі" сприйняли зниження запасів "Нафтогазу" у ПСГ як порушення домовленостей про транзит у Європу і компанії виставили рахунок на всі обсяги жовтня. "Нафтогаз" відмовився купувати російський газ до кінця року.

Однак минулого тижня "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" за підсумками переговорів у Москві все-таки підписали акт прийому-здачі газу за жовтень, став предметом конфлікту. "Нафтогаз" намагався переконати "Газпром" в тому, що велика частина з поставлених у жовтні до України 3,2 млрд кубометрів палива належить Ostchem. Однак "Нафтогаз" визнав купівлю 1,4 млрд кубометрів газу у жовтні. !zn