UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кредит Фірташа "з'їв" кількарічний прибуток "експортної" дочки "Газпрому"

У свій час Фірташ, беручи участь у газових схемах РФ, взяв багато кредитів і досі все ще в боргах. Через це збитки тепер несе і російська "газпромівська" компанія.

Ще в 2013 році російський "Газпромбанк" дав українському олігарху Дмитру Фірташу багатомільйонний кредит у $ 843 млн на закупівлю у "Газпрому" газу для закачування в ПСГ України. Поручителем по кредиту виступила "дочка" "Газпрому" - компанія "Газпром експорт". Однак Фірташ досі не повернув кредит, і це призвело до збитку "Газпром експорту" за підсумками 2014 року у 25 млрд рублів (або понад $ 400 млн).

Цей збиток "з'їв" не тільки всі 20 млрд рублів нерозподіленого прибутку минулих років, накопиченого компанією на кінець 2013 року, але і сформував непокритий збиток 4,99 млрд рублів за підсумками минулого 2014 року, свідчать дані російського агентства "Інтерфакс".

За рахунок кредиту фірташівський Ostchem купив у 2013 році 5 млрд кубометрів газу для закачування в ПСГ України. В кінці 2014 року банк "у зв'язку з нездатністю Ostchem виконати зобов'язання оголосив кредит терміновим до погашення". Тут же "Газпром експорт" надав поручительство по кредиту на всю суму в $ 842,5 млн, або 47,407 млрд рублів. Таким чином, з бухгалтерської точки зору, "Газпром" фактично сам заплатив за свій газ.

Своїх грошей в таких обсягах у "Газпром експорту" ніколи не було - виручка ТОВ формується не від продажу газу, а від комісії. У 2014 році вона склала 8,975 млрд рублів після 9,208 млрд. рублів у 2013 р.

Головний бухгалтер "Газпрому" Олена Васильєва раніше заявляла, що "рішення про створення резерву під позику було прийнято самою дочірньою компанією групи". Між тим джерела, близькі до "Газпром експорту", не змогли пояснити мотиви "власного рішення" компанії.

Трохи поліпшив показники "Газпром експорту" прибуток за курсовими різницями, що виник в результаті обвалу рубля в 7,214 млрд рублів (порівнянна за розміром з річною виручкою). Якби не вплив цього фактора, збиток б перевищив 30 млрд рублів.

Раніше повідомлялося, що російський "Газпромбанк" може претендувати на українські заводи Фірташа через старі кредити. Адже в свій час Фірташ, будучи в милості у російських компаній і беручи участь в їх схемах, взяв багато кредитів і тепер в боргах.

У свою чергу Reuters зазначав, що оточення президента Путіна допомогло Фірташу заробити мільярди доларів, продаючи газ за пільговою ціною (компанія "Росукренерго" Фірташа купувала у "Газпрому" газ за ціною $ 249, тоді як державний НАК "Нафтогаз України" купував його за $ 412).