Країни Євросоюзу повинні будуть ділитися газом з сусідами в кризових ситуаціях починаючи з майбутньої зими відповідно до "закону про солідарность", що схвалений Європарламентом.
Європейська рада, яка раніше вже затвердила текст закону, повинна офіційно схвалити його в найближчі тижні.
"Подальших дискусій не буде. Це кінець законодавчої процедури, і текст закону не зміниться. Єврорада офіційно схвалить його в найближчі тижні, хоча дата прийняття закону поки не призначена", - повідомив представник ЄС.
"Принцип солідарності", відповідно до документу, означає, що у випадку кризи поставок газу в одну з країн ЄС, пріоритетом для її сусідів має стати забезпечення газом домовласників і лікарень країни, що зіткнулися з проблемою, а не поставки власним промисловим користувачам.
Принцип може бути поширений на постачання газу електростанціям, якщо виявиться, що функціонування системи енергопостачання держави, яка зіткнулася з браком газу, опиниться під загрозою.
Зберігаються питання про те, яким чином країни ЄС будуть компенсувати один одному вартість екстрених поставок газу, а також втрачену виручку.
У тексті закону зазначається, що держава, запитуюча газ у відповідність з "принципом солідарності", має "швидко виплатити або гарантувати своєчасність виплати справедливої компенсації країні, що надає допомогу".
Компенсація, як мінімум, повинна покривати вартість поставленого газу та супутні витрати, а також витрати, пов'язані з можливими юридичними та арбітражними справами, йдеться в законі.
Новий закон також включає в себе "умову про прозорість", що зобов'язує газові компанії надавати регуляторам дані по довгострокових комерційних газових контрактах. Ця вимога стосується контрактів, що забезпечують 28% щорічного споживання газу певною країною ЄС. У попередній версії закону цей показник становив 40%.
Раніше віце-президент Єврокомісії з питань Енергетичного союзу Марош Шефчович заявив, що Євросоюзу потрібно поліпшити енергетичні з'єднання між країнами включаючи Україну.