Погрози президента Дональда Трампа в сфері торгівлі викликали неочікуванний опір з боку інших членів G20 з великими економіками. Вони менше вдаються до протекціоністських дій в той час, коли США створюють все більше торговельних бар'єрів.
Про це пише Financial Times, додаючи, що саміт "двадцятки" відбудеться цього тижня в Гамбурзі. І на ньому, як очікується, Дональд Трамп вступить в сутичку з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, а можливо і з іншими лідерами країн-учасниць.
Перед самісіньким самітом Трамп оголосив про свої "жорсткі" наміри запровадити тарифи чи квоти на імпорт сталі заради американської національної безпеки. Яким буде найбільше протекціоністське рішення його адміністрації, поки ще не відомо. Але питання сталі Трамп піднімав під час недільних телефонних розмов з лідером Китаю Си Дзиньпіном і прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе. Видання зауважує, що те, що лідери говорили про певні обмеження, вказує на зміни у американській економічній дипломатії. Зокрема, Вашингтон кидає виклик давньому принципу G20 боротися з будь-якими формами протекціонізму.
Але, згідно з дослідженням, яке сьогодні оприлюднила група Global Trade Alert, яка моніторить прояви протекціонізму в країнах G20 з 2008 року, погрози Трампа в області торгівлі під гаслом "Америка передусім" вже почали впливати на міжнародну торгівлю. Але поведінка американського президента, згідно з даними групи, привезла тільки до скорочення протекціонізму в світі.
За перші півроку федеральний уряд і влада штатів запровадила рішення, які ускладнили торгівлю для інших країн G20 на 26% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Водночас, країни G20 на 29% менше намагаються нашкодити інтересам американських компаній за той же період 2016-го року.
Група The Global Trade Alert має ширші погляди на протекціонізм, ніж інші експертні організації. Вона враховує антидемпінгові заходи, податкові перешкоди для експортерів, дискримінаційне регулювання. На думку експертів групи, всі ці інструменти значно краще служать протекціонізму, ніж запровадження специфічних митних зборів. Вони підрахували, що з 2008 року країни G20 запровадили понад 11 тисяч протекціоністських політик. Майже три четверті експорту цих країн зіштовхуються з торговельними обмеженнями.
Автори звіту бояться, що Трамп, який постійно звинувачує такі країни як Китай і Німеччина у отриманні вигоди ціною американського виробничого сектору, може використати ці дані для виправдання свого протекціонізму.
Саміт G20 пройде в Гамбурзі 7 і 8 липня. На зустріч прибудуть лідери країн та урядів провідних держав світу, серед яких будуть президенти США Дональд Трамп та РФ Володимир Путін.
"Велика двадцятка" є провідним форумом для обговорення питань глобального економічного співробітництва. До групи G20 входять найбільші розвинені економіки світу, на частку яких припадає 85% світового ВВП.
Постійними учасниками зустрічей G20 є МВФ, Європейський центральний банк і Світовий банк.