Президент Литви Даля Грібаускайте стверджує, що з 2015 року країнам ЄС, що споживають російський газ, рекомендовано не підписувати "старомодні" контракти з "Газпромом".
Виступаючи в Брюсселі в Європейському політичному центрі в ході конференції "Європейська енергетична політика - в напрямку більшої солідарності", глава литовської держави, яка головує в ЄС, заявила, що ціни на російський газ "не засновані на ринкових принципах".
"Це - старомодні угоди, в якому все зав'язано на кількості, і якщо ти не купуєш весь обсяг, ти платиш штраф. Ця угода не ринкового типу. Це старомодні відносини, з яких ми намагаємося вийти, і Європейська комісія та Рада (ЄС) погодилися, що з 2015 року - це рекомендації країнам-членам, не вступати в такого виду угоди взагалі, особливо, якщо вони закінчені (мається на увазі закінчення дії контрактів)", - сказала вона.
За словами Грібаускайте, країни-держави зрозуміли, що вони "повинні боротися разом".
"Революція шельфового газу, яка відбудеться через три роки, дійсно змінить можливості імпортувати енергетичні ресурси ззовні", - додала вона.
З президентом Литви висловив незгоду дипломат постійного представництва Росії в ЄС Олександр Крестьянов, який нагадав, що використовується Газпромом" ціна була розроблена нідерландським бізнесменом 40 років тому, і з того моменту використовується багатьма компаніями, які торгують газом".
"чи Не думаєте ви, що 40 років тому нідерландський бізнес базувався не на ринкових принципах?", - запитав російський дипломат.
"Ви маєте на увазі ринкові принципи 40 річної давності? Чудовий приклад! Ринкові принципи 40-річної давності і ціни 40-річної давності. Це - чудовий приклад того, як "Газпром" і Росія зовсім не мають ні найменшого уявлення, що відбувається в світі", - сказала Грібаускайте.
У ході свого виступу президент Литви висловилася за розробку "багатосторонніх, заснованих на правилах, рамок, як, наприклад, СОТ, які дозволять нам покладатися на міжнародні зобов'язання".
"Розвиток зрідженого природного газу та інших технологій транспортування газу переводять енергетику статусу "природної монополії" товар широкого вжитку. Таким чином міжнародне співтовариство може думати над застосуванням правил, які охоплюють торгівлю товарами, на енергетичні ресурси", - впевнена вона.
Грібаускайте нагадала про нещодавно розпочатих переговорах у рамках Трансатлантичної торгівлі та інвестиційного партнерства (TTIP - Transatlantic Trade and Investment Partnership), які також дозволять "встановити загальні стандарти для торгівлі та інвестицією в енергетику і сировина, що призведе до розвитку глобальних стандартів".
"Тільки встановлення правдивого рівня правил гри, що охоплює екологічні стандарти, призведе до здорової конкуренції між виробниками ЄС і зовнішніми постачальниками", - сказала вона.
Крім того, Грібаускайте висловилася за тісне партнерство з постачальниками і транзитними країнами, що також забезпечить "краще просування вперед".
"Це тільки одна причина, по якій тісна інтеграція з нашими Східними партнерами важлива для ЄС, чому Вільнюський саміт повинен розглядатися як саміт можливості для ЄС, так само як і для Східних сусідів", - впевнена литовський президент.
Нагадаємо, раніше Литва висунула "Газпрому" жорсткі вимоги поступок щодо ціни на газ для нового контракту. У відповідь "Газпром", намагаючись уникнути міжнародного суду, пообіцяв Литві значне зниження цін. !zn
Читайте також:
"Газпром", намагаючись уникнути міжнародного суду, "кинувся пропонувати" Литві значне зниження цін
ЄС готується висунути "Газпрому" претензії за порушення антимонопольного законодавства
"Газпром" зазнав другої поразки у суді проти RWE по стягненню $ 500 млрд штрафів "бери або плати"
"Газпром" не має наміру торгуватися з Україною, і вимагає оплатити рахунок за газ