UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кожна сьома компанія з "чорного списку" АМКУ продовжує вигравати держтендери

Тендери продовжують вигравати 163 компанії-порушники.

Державні тендери продовжують віддавати компаніям, які знаходяться в "чорному списку" Антимонопольного комітету України, повідомляє Центр протидії корупції.

У цілому продовжують вигравати тендери 163 компанії-порушники. Всього в списку АМКУ на кінець 2017 року було 1108 компаній.

При цьому згідно із законом, такі компанії повинні були б бути відсторонені на 3 роки від участі в публічних закупівлях, якщо їх притягували до відповідальності за змову на торгах.

У більшості випадків компанії-порушники успішно брали участь у допорогових закупівлях. 9 з них ще й перемогли в тендерах, що дозволило отримати майже 66 млн грн від держустанов.

І якщо в другому випадку компанії порушують закон, надаючи неправдиву інформацію замовникові про відсутність їх у "чорному списку", то укладання договорів з компаніями-порушниками на допорогах не є порушенням. Деякі замовники свідомо дроблять суми закупівель на менші, щоб замість тендерів проводити допорогові закупівлі.

"На жаль, ми виявляємо багато випадків, коли держустанови ігнорують таку можливість (перевірити інформацію про компанію-порушника - ред.). Це дозволяє компаніям-порушникам подавати неправдиву інформацію і успішно отримувати кошти від держустанов", - говорить Олександр Литвин, юрист ЦПК.

Загальна сума, яку отримали компанії-порушники на тендерах, і на допорогових закупівлях в 2017 році, може бути дорівнює сотням млн грн. Наприклад, за даними Open Data Bot, в 2016 році такі компанії виграли тендери на 460 млн грн. Більшість з цих угод були укладені до кінця року, а саме в жовтні-грудні.

"Рішенням проблеми може стати створення реєстру, який автоматично буде підтягувати інформацію з "чорного списку" в систему ProZorro. Крім того, варто також переглянути норму про можливість участі компаній-порушників у допорогових закупівлях", - відзначають в ЦПК.

Повідомлялося, що АМКУ рекомендував Міністерству фінансів переглянути склади наглядових рад державних банків.