UA / RU
Підтримати ZN.ua

Користування авто за довіреністю: набрав чинності новий порядок оформлення належного користувача авто

Довіреність – це своєрідна угода, яку власник авто оформляє на ім'я іншої людини з метою економії коштів при переоформленні автомобіля новому власнику.

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2022 р. № 1145, якою визначено процедуру внесення до Єдиного державного реєстру транспортних засобів відомостей про належного користувача транспортного засобу для автоматизованого обліку. Про це повідомляє "Судово-юридична газета".

У документі передбачено, що підставою для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є електронна заява або заява, сформована та подана заявниками, якою визначено належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв’язку з передачею фізичній або юридичній особі транспортного засобу в користування.

Відомості про належного користувача до Реєстру вносяться через:

Нагадаємо, довіреність – це своєрідна угода, яку власник авто оформляє на ім'я іншої людини. Оформлюють її з метою економії: при переоформленні автомобіля новому власнику доведеться заплатити державі не менше 5% від її вартості, тоді як оформлення довіреності коштуватиме символічну суму. За законом довіреність дійсна протягом 3-х років, якщо не вказано інший термін дії. До речі, обидві сторони, які оформляють документ, можуть зазначити будь-який термін його дії.

У 2011 році було ухвалено закон, який вніс кардинальні зміни до сфери автомобільних перевезень – було скасовано кілька «зайвих» документів, у тому числі й довіреність. Її виключили зі списку документів, що дають право керувати автомобілем, але не скасували її.

Відтоді для керування автомобілем, зареєстрованим на іншу особу, водію потрібно мати при собі лише посвідчення водія, реєстраційний документ на автомобіль та страховий поліс.

Довіреність до переліку обов'язкових документів більше не входить, але її можна оформити як свідчення того, що власник добровільно передав право керування транспортним засобом іншому водієві.

Для чого потрібна довіреність? Якщо цей документ більше не є однією з обов'язкових умов для керування транспортним засобом, то чому його не скасували? Головним чином тому, що довіреність, крім права на керування автомобілем, може включати й інші повноваження – наприклад, право зняття з обліку, оренди, продажу та інші дії.

Нагадаємо також, ще в 2014 році Верховна Рада ввела автоматичну фото- і відеофіксацію порушень ПДР. Проте реально система запрацювала лише в 2020 році

Згодом постала проблема визначення особи, яка має сплатити штраф, якщо в автомобілі знаходився не власник автомобіля, а, наприклад, людина, яка придбала транспортний засіб за довіреністю.