Американське видання Newsweek розкопало історію невдалих бізнес-проектів щодо України, які намагалася лобіювати конгресменка Вікторія Спартц, перед тим, як влаштувати конспірологічний скандал в бік української влади. Про це йдеться в редакційній статті Newsweek.
Так, зі статті випливає, що напередодні скандалу Вікторія Спартц намагалася лобіювати в Україні інтереси військового підрядника. Стосунки між Спартц та українською владою погіршилися після того, як Київ не захотів купувати продукцію цього підрядника.
"Бурхлива зустріч у Варшаві, 8 березня, подробиці якої раніше не повідомлялися, передувала розриву Спартц з урядом Зеленського", - повідомили Newsweek кілька присутніх на тій зустрічі.
Джерела в українському уряді кажуть, що зустріч у посольстві в Варшаві викликала занепокоєння, що Спартц лобіює американського військового підрядника. Українські джерела стверджують, що 43-річна бізнесвумен хотіла, щоб представники Києва закупили додаткові боєприпаси, і припускали, що вона може отримати від них вигоду.
Спартц заперечує ці твердження. Конгресвумен каже, що в неї, зі свого боку, зустріч викликала занепокоєння щодо українського професіоналізму та корупції.
"Вона сказала, що це серйозна компанія, і у них є речі, які потрібні Україні. Тому вона сподівалася, що українці передадуть свої пропозиції потрібним людям... вона лобіювала", - пише видання.
Зазначається, що Україна на той момент прагнула придбати зброю. Але джерело, близьке до Зеленського, яке попросило анонімності, повідомило Newsweek, що компанія, яку лобіювала Спартц, просила ексклюзивний контракт на постачання Україні боєприпасів. У Києві ж, за словами джерела, були певні побоювання щодо ланцюга поставок фірми.
Крім того, Київ напружила активність самої Спартц.
"Ми були дуже здивовані тим, що член Конгресу активно наполягала на приватних комерційних інтересах, особливо під час війни. Ми можемо лише припускати щодо її мотивацій, але з нашого досвіду жоден інший член Конгресу ніколи цього раніше не робив», - додало також джерело.
Один український дипломат, який брав участь у зустрічі, повідомив Newsweek, що конгресвумен "дуже хотіла підтримати Україну, але у неї був свій порядок денний. Вона сказала, що у неї є хтось, хто може це зробити, і що ми повинні ними скористатися".
Своєю чергою, в офісі Спартц заявили, що вона не порушувала жодних правил Палати представників і не отримувала компенсацію "будь-якого роду" за свою роботу, а "просто намагалася допомогти з упорядкуванням бюрократії, щоб допомогти Україні швидше".
Також офіс Спартц повідомив Newsweek, що конгресвумен взяла участь у зустрічі з українською владою після переговорів з членом правління Ammo Inc. Річардом Чайлдрессом, який намагався передати Україні боєприпаси.
Проте віцепрезидент з продажу Ammo Inc. Ентоні Тейт повідомив Newsweek, що компанія не контактувала ані зі Спартц, ані з українським урядом, і не висловлювала жодних занепокоєнь щодо поведінки України.
Водночас представник іншої компанії, через яку зброя мала бути передана в Україну, заперечив будь-які комерційні домовленості зі Спартц. Генеральний директор BBM Фред Хіс сказав Newsweek, що фірма не мала попередніх стосунків зі Спартц і з того часу не мала з нею справи взагалі.
"Мені кажуть, що вона була дуже засмучена офіційними особами України, оскільки вони не відповіли на її запитання, що стосуються допомоги США, яку на той момент ніде не було видно. Зустріч перетворилася на гарячу суперечку", - сказав Хіс.
Як резюмує видання, з посиланням на українських чиновників, очевидний провал зусиль Спартц розчарував конгресвумен.
Одне з джерел, яке нещодавно контактувало зі Спартц, але попросило анонімності, сказало, що вона "дуже розлючена" через відмову вищих посадових осіб Міністерства оборони та офісу президента зустрічатися з нею.
Newsweek також показали текстові повідомлення, в яких Спартц скаржився на критику з боку урядовців і радників Зеленського в українських і міжнародних ЗМІ.
Нагадаємо, у липні конгресвумен оприлюднила заяву, в якій звинуватила Андрія Єрмака, який є керівником президентського офісу Зеленського, у невдачах, включаючи неправильне управління переговорами перед вторгненням Росії; саботаж оборони нині окупованої Херсонщини; і в зволіканні з військовими закупівлями.
Спартц була непохитною у своїй публічній критиці київської влади, попри жорстку негативну реакцію в Україні та Вашингтоні.
Конгресвумен також широко критикувала Україну за неготовність до війни.
"Ви не готуєтеся до війни. Ви навіть поводитеся так, ніби у вас немає війни. Ви не розумієте, що у вас найбільша війна після Другої світової війни", - сказав Спартц в інтерв'ю українському виданню "Європейська правда".
Вікторія Спартц вискочила з невідомості в український інформпростір, як чортик із табакерки. Хто тримає цю табакерку, поки що незрозуміло, але конгресвумен, чиє ім'я й сьогодні невідоме більшості як українців, так і американців, навіщось із гуркотом відкрила скриньку Пандори й витрясла з неї трохи вмісту — добре відомого по обидва боки океану, але старанно прикритого з двох боків маскувальною сіткою після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Читайте про це на ZN.UA в статті Тетяни Сіліної - "Спартц проти Єрмака, і обоє — проти України".