UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Комуналка» та війна: як українці оплачують платіжки у непростий час

Малий відсоток оплат був і до війни. Тепер ситуація загострилася.

За даними Державної служби статистики, ще у довоєнний період, за підсумками листопада 2021 року, борги з оплати ЖКП в Україні сягнули 72,7 млрд грн. Нині ця цифра стрімко зросла.

Читайте також: Суд роз'яснив, чи можуть відключати від послуг ЖКГ під час війни через борги

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко назвав причини, які з самого початку призвели до такої ситуації, пише «Фокус».

За його словами, це:

Висока заборгованість унеможливила проведення капітальних ремонтів тепломереж, 85% (14,8 тис. км) з яких потребують негайного капремонту, тоді як за рік в Україні ремонтують не більше 200-250 км труб.

Після вторгнення Росії українці передбачувано стали ще гірше платити за комуналку, ніж до війни. Цьому сприяло безліч факторів, включаючи втрату роботи та необхідність екстрено змінювати місце проживання.

"Рівень неплатежів за комунальні послуги в Україні остаточно невідомий, тому що дані не публікуються з лютого 2022 року. Але, виходячи з моїх розрахунків, заборгованість за житлово-комунальні послуги, ймовірно, становить більше 100 млрд грн", - розповів Олег Попенко.

За його спостереженнями, під час війни платіжна дисципліна має регіональний характер:

Однак, як розповіла координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко, ситуація поступово покращується.

"Після звільнення Київської, Чернігівської та Сумської областей багато хто повернувся додому. Відповідно, з квітня-травня 2022 року рівень оплат почав збільшуватися і на сьогодні у багатьох ОСББ вже досягає довоєнних показників", - розповіла вона.

За її словами, люди розуміють, чи живуть вони у своїй квартирі чи в чужій, але хтось має вивозити сміття, прибирати двір, ремонтувати труби та вкручувати лампочки.

Що буде якщо не оплачувати комуналку

Під час війни українцям не нараховують пеню за несплату комунальних послуг, але від сплати платежів населення не звільнялося та списувати борги не будуть.

Після закінчення воєнного стану боржників може чекати:

А тому, якщо немає можливостей оплачувати рахунки, необхідно:

Якщо ви не проживаєте у своїй квартирі та будинку не менше 30 днів, можна не платити за воду та газ, за відсутності лічильника. Якщо ж він є, то щомісяця потрібно передавати показники. Якщо показники поточного місяця відповідають даним минулого, нараховувати борг не будуть.

Якщо під час війни будинок було зруйновано, борги за комунальні послуги списуються. Однак для цього потрібно повідомити поліцію про факт руйнування житла.