Державний "Укрексімбанк" через суд намагається стягнути 8,6 млрд грн боргу з компанії, що належить братам Клюєвим, свідчить рішення Господарського суду Києва від 15 березня, яким задоволено позов держбанку до ПрАТ "Актив-Страхування".
Як пишуть "Наші гроші", ще в 2009 році "Укрексімбанк" та ВАТ "Завод напівпровідників" уклали генеральну кредитну угоду. В рамках угоди "Завод напівпровідників" отримав у банку шість кредитів.
Поручителем позичальника за кредитною угодою виступило ПрАТ "Актив-Страхування", яке зобов'язалося солідарно відповідати за зобов'язаннями, зокрема відшкодовувати кредит, відсотки, штрафні санкції тощо. Банк має право вимагати погашення боргу як від обох боржників, так і від кожного з них окремо.
На сьогодні у "Заводу напівпровідників" залишається заборгованість 109,05 млн євро, $ 224,10 млн 528,09 млн грн. В сумі це еквівалентно майже 8,6 млрд грн.
У 2015 році була почата процедура банкрутства "Заводу напівпровідників". "Укрексімбанк" направив "Актив-Страхування" вимогу про погашення заборгованості заводу, але компанія відмовилася це зробити. У результаті держбанк прийняв рішення про стягнення заборгованості через суд.
ПрАТ "Актив-Страхування" оформлено на ПрАТ "Укрпідшипник", що належить австрійській компанії SLAV Handel, Vertretung und Beteiligung Aktiengesellschaft. Акціонерами останньої є брати Сергій і Андрій Клюєви.
У 2015 році майно Клюєва заарештовував суд за позовом Генпрокуратури в рамках розслідування про заволодіння 170 млн грн державних коштів, які були виділені як компенсація відсотків за кредитами ВАТ "Завод напівпровідників".
У березні цього року стало відомо, що австрійські компанії Клюєвих почали процедуру банкрутства. У заяві SLAV Handel до Арбітражного суду Відня однією з причин банкрутства називаються санкції ЄС щодо акціонерів, тобто обох братів Клюєвих.
Відомо, що компанія заборгувала китайському державному концерну CNBM International понад 100 млн євро. Деякі ЗМІ в Україні вказували, що нинішнє керівництво НБУ не так давно допомогло вивести гроші з українського банку нібито в рахунок погашення цієї заборгованості.
Також повідомлялося, що SLAV не має високоліквідних активів для задоволення вимог кредиторів і вартість її активів становить близько 80 млн євро. Це заводи важкої промисловості, що розташовані в зоні АТО на сході України.
У цілому журналісти підрахували, що бізнес-імперія Клюєвих налічує більше 70 компаній в Україні, пов'язаних з австрійськими холдингами.