UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коболєв прокоментував можливість створення вертикально-інтегрованої компанії з Укрнафтою

Глава "Нафтогазу" вважає кращим варіантом, щоб Укрнафта сама переробляла нафту і у своїй же мережі заправок продавала нафтопродукти за роздрібною ціною.

Голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв вважає, що ідея створення вертикально-інтегрованої нафтової компанії (ВІНК) з Укрнафтою існує досить давно, і в неї є одне серйозне раціональне зерно.

Про це Коболєв заявив в інтерв'ю інформагентству Лігабізнесінформ, відповідаючи на питання про те, як "Нафтогаз" відноситься до доручення прем'єр-міністра Арсенія Яценюка розглянути можливість створення ВІНК.

"Що стосується ВІНКа, я не до кінця знаю, яку ідею створення компанії мав на увазі Арсеній Петрович. Це питання вивчається. Сама ж ідея ВІНКа з Укрнафтою існує досить давно, і в неї є одне серйозне раціональне зерно. В даний час, згідно із законом, вся нафта Укрнафти повинна продаватися на аукціонах. Ми всі розуміємо, що такий продаж на аукціонах - річ штучна, оскільки в Україні є тільки один працюючий переробник (Укртатнафта, більшість в якій належить Привату - ред.), який здатний цю нафту переробити. На цих аукціонах виграють і викуповують нафту компанії, які, природно, близькі до власників НПЗ. До якості цих аукціонів вже багато років є претензії як у однієї, так і іншої сторони. Основне питання в тому, чи має продукція Укрнафти за такої ситуації з переробкою продаватися дешевше, ніж може, виходячи з її якості та ринкової ціни аналогів", - зазначив Коболєв.

Голова НАК "Нафтогаз" додав, що набагато більш простим рішенням для усунення конфлікту тут є варіант, коли Укрнафта сама б переробляла нафту і на своїй же мережі заправок продавала нафтопродукти за роздрібною ціною.

"Ціна бензину в Україні об'єктивна, вона встановлюється конкурентним ринком. Навіть якщо б там захотіли занизити ціну, це означало б, що вигоду отримаємо ми як споживачі більш дешевого бензину, а не посередники. Тут ми прибираємо цей складний конфліктний етап ланцюжка - аукціон і приватні компанії-посередники. Тому говорячи про ті варіанти ВІНКа, про який я знаю, виходили з необхідності вирішити проблему дуже умовних аукціонів, на яких нафту може купити тільки Приват. Говорячи про можливості експорту нафти, то для країни, яка імпортує нафтопродукти і має свого нафтопереробника, мені здається, що ця вправа не зовсім доцільно, хоча б з тієї причини, що необхідно завантажувати внутрішні можливості", - пояснив Коболєв.

З його слів, навіть з точки зору енергетичної безпеки кожна поважаюча себе країна прагне мати НПЗ, щоб менше залежати від інших постачальників.

"Природно, можна прийняти політичне рішення, що ми нафту відправляємо на експорт, завозимо назад нафтопродукти і відмовляємося від бізнесу нафтопереробки всередині країни. Це буде дуже нестандартне рішення, я не знаю, чи є такі прецеденти в світі", - підсумував Коболєв.

Розмови про створення ВІНК на базі ВАТ "Укрнафта" тривають вже не перший рік. Проте досі це питання залишається на стадії обговорення.

Як писало ZN.UA сьогодні ж рдержава знаходиться в двох кроках від небаченого успіху - повернення в лоно держави однієї з найбільших компаній країни - "Укрнафти". До реальних грошей, які неминуче отримає держава від "Укрнафти", і наведення порядку у її діяльності в свій актив можна буде додати реально дуже великий крок у справі деолігархізації.

Читайте також інтерв'ю Алли Єрьоменко з главою "Нафтогазу" Андрієм Коболєвим "Без ринкової ціни ринку газу не буде!".