Ліквідацію "Укрнафти", швидше за все, законно зробити неможливо, крім того, це принесе велику шкоду як для самої компанії, так і для держави, і для галузі.
Про це в інтерв'ю DT.UA заявив голова наглядової ради ПАТ "Укрнафта", який також є головою правління НАК "Нафтогаз України", Андрій Коболєв.
"Є два варіанти, які розглядалися на різних нарадах: з одного боку - це санація, з іншого - ліквідація компанії. У разі ліквідації компанії наш юридичний аналіз показує, що є багато законодавчих моментів, які говорять, що, швидше за все, законно це зробити неможливо. А з огляду на успішність групи "Приват" в українському правовому полі, я думаю, що вони доводитимуть, що це незаконна процедура. Друге - збитки як для самої компанії, так і для держави, і для галузі будуть дуже великими", - заявив він.
Коболєв зазначає, що головна ідея процедури санації - це насамперед створити план дій, який повинен бути розрахований на термін не більше 12 місяців.
"Є певні параметри санації, які чітко покажуть, як компанія повинна виходити з цієї кризи. Цей план також відповідає на запитання, чи здатний нинішній менеджмент вивести компанію з кризи. План санації також має відповісти на запитання, що відбуватиметься з накопиченими боргами компанії перед кредиторами", - заявив Коболєв.
"А головний борг, про який ми говоримо, це борг за податками, на який нараховується дуже висока пеня в розмірі 120% облікової ставки НБУ (за останній рік вона змінювалася від 36 до 23%), плюс штрафи. Компанія з таким боргом, з такою ставкою пені і штрафів, які зараз нараховуються при цінах на нафту близько 40 дол., за попередніми розрахунками, зможе обслуговувати борг, але не зможе його гасити. Це неприйнятно. Тому для компанії процес санації - це можливість, якщо з цією позицією погодиться податкова інспекція як головний кредитор, зупинити нарахування пені і штрафів", - пояснив він.
За словами Коболєва, важливим моментом в плані санації є те, що цей процес не передбачає прощення чого-небудь кому-небудь.
"Навпаки, план передбачає дії зі стягнення всіх боргів, які об'єкту санації винні дебітори. У цьому процесі, як ми припускаємо, міноритарні акціонери природно наполягатимуть на неврегульованому питанні газу між "Укрнафтою" і "Нафтогазом". Ми, зі свого боку, наполягатимемо на питаннях, пов'язаних із поверненням дебіторської заборгованості структурами, які працюють з "Укрнафтою", хоч би кому вони належали", - заявив Коболєв.
У лютому Вищий адміністративний суд України дозволив стягнути з напівдержавної "Укрнафти"близько 1 млрд гривень боргу.
Голова правління "Укрнафти" Марк Роллінс запропонував наглядовій раді почати процедуру досудової санації компанії, щоб відтягти виплату заборгованості й зупинити процес відкликання ліцензій.
Станом на 1 січня 2016 року борг "Укрнафти" перед державним бюджетом складає 10,4 млрд гривень. Напівдержавна "Укрнафта" закінчила 2015 рік зі збитками в сумі 4,9 млрд грн проти прибутку роком раніше.
Читайте повне інтерв'ю з Андрієм Коболєвим "Вважаю, "Приват" розуміє, що якщо судитиметься за газ з приводу повернення грошей, одержить набагато менше, ніж вимагає" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".