Влітку 2010 року 3 пережила сильну посуху. Спека і низка природних пожеж знищила третину врожаю пшениці в країні. Через півроку після цього почалася "Арабська весна".
Про це пише Washington Post, зауважуючи, що дві події пов'язані. Близький Схід і Північна Африка серед найбільш незахищених у питанні забезпечення продовольством регіонів у світі. Вони дуже залежать від поставок з Чорноморського регіону, особливо з Росії. Втративши частину врожають, Москва заборонила експортувати зерно, намагаючись захистити внутрішній ринок.
Втритивши одного з найбільщих постачальників, країни в Північній Африці і на Близькому Сході прежили великий стрибок вартості хліба. І хоча ціла низка проблем дала поштовх масовим акціям протесту, які називають "Арабською весною", подорожчання їжі посилило невдоволення владою, яке призвело до успішних і провальних спроб повалити авторитарні режими.
Цей епізод ілюструє крихку природу мережі, за допомогою якої світ намагається прогодувати 7 мільярдів населення. Тепер звіт Chatham House вказує ще й на те, що зміна клімату теж становить загрозу для цієї мережі, оскільки природні катаклізми стаються дедалі частіше, скорочуючи врожаї.
Глобальна безпека забезпечення продовольства залежить від торгівлі всього чотирма зерновими культурами: кукурудзою, пшеницею, рисом і соєю. На перші три з них припадає 60% спожитої енергетичної цінності у світі. Соя ж стала найбільшим джерелом тваринного білкового корму, на неї припадає 65% білкових кормів у світі. Виробництво цих культур зосереджене у невеликій групі країн-експортерів, серед яких США, Бразилія і країни Чорноморського регіону. І об'єми експорту постійно зростають. З 2000 до 2015 року глобальна торгівля продуктами зросла на 127% - до 2,2 мільярдів тонн. Але рух цих продовольчих культур залежить від 14 "заторів" на унікальних торговельних шляхах, які не можливо оминути. Про такі "затори" часто і помилково забувають, стверджує директор з досліджень у сфері енергетики, довкілля і ресурсів Chatham House Роб Бейлі.
Видання пропонує уявити страшний, але правдоподібний сценарій: що як наступного разу, коли Росія втратить урожай пшениці, інші виробники продуктів теж зазнають проблем через жахливі погодні умови? Приміром, США можуть скоротити експорт продовольства через незвичний сезон повеней, який заблокує внутрішні водні шляхи і порти.
На ще одного продуктового "важковаговика" Бразилію припадає 17% світового експорту пшениці, кукурудзи і сої. Але її дороги все більше зношуються. Сильні дощі можуть остаточно знищити головні транспорті шляхи. Якщо це станеться тоді ж, коли в США відбудуться повені, а в Росії - посуха, у світі різко скоротиться кількість їжі, почнуться заворушення і політична нестабільність, а також голод у місцевостях, які гостро залежать від імпорту. Весь світ зануриться у рецесію. Панамський канал, який поєднує Західний і Азіатський ринки, став одним з найпроблемніших морських заторів. 49% американського експорту сої і 36% кукурудзи проходять через цей шлях. Інший важливий шлях - це Турецькі протоки, які поєднують виробників у Чорноморському регіоні зі світовими ринками, зокрема з Близьким Сходом. 77% пшениці з України, Росії і Казахстану проходять через ці води.
Внутрішні водні і наземні шляхи, а також залізниці теж критично важливі. 66% американської агропродукції доставляються від ферм до портів через 12 тисяч миль внутрішньої системи водних шляхів. Схожим чином 60% української і російської пшениці доставляються через залізничну мережу в Чорноморському регіоні. Але через російську анексію Криму цей шлях став найбільш проблемним з усіх 14, де спостерігаються так звані "затори".
Видання пише, що проблеми на будь-якому з торговельних шляхів ведуть до тяжких наслідків. Але якщо затори одночасно відбуться на кожному з них, це буде катастрофа. Кліматичні зміни роблять такий сценарій все більш вірогідним. Наразі важко довести, що природні катаклізми напряму пов'язані з глобальним потеплінням. Але експерти кажуть, що саме кліматичні зміни роблять погодні катаклізми все більш частими.
Раніше повідомлялося, що кліматологи заявили про вину аерозолів у збільшенні частоти посух в тропіках. Ці зміни, як раніше вважали вчені, були пов'язані зі зрушеннями в характері руху вітрів, які викликаються підвищенням температури поверхневих вод світового океану і загальним зростанням середньорічних температур. Спостереження американських кліматологів показують, що в цьому процесі замішаний як мінімум ще один фактор – зростання концентрації крапельок і частинок аерозолів в атмосфері.
Раніше повідомлялося про те, що вчені склали карту регіонів Землі, які найбільше постраждали від змін клімату. При складанні карти науковці використовували супутникові дані, отримані в період з 2000 по 2013 рік. Карта була створена на основі аналізу температури повітря, доступності води, а також хмарного покриву.