Наприкінці 2010 року японський внутрішній валовий продукт ВВП станоив 5,474 трильйона доларів. Китайський ВВП наблизився до 5,8 трильйона доларів.
Удар по японській економіці завдало зниження експорту та споживчого попиту, в той час як Китай продовжує переживати бум промислового виробництва.
Згідно з прогнозами експертів, при такій динаміці зростання Китай «переросте» США протягом десяти років.
Згідно з останніми даними, оприлюдненими в Токіо, за останні три місяці 2010 року ВВП Японії скорочувався на 1,1% в річному обчисленні, а в порівнянні з попереднім кварталом зниження становило 0,3%.
Уперше за п'ять кварталів економіка країни скоротилася, що було пов'язано з падінням попиту і на внутрішньому ринку, і на товари, що експортують, говорять аналітики.
З початку року попит відновився, пояснюють експерти, але чекати істотного поліпшення економічної ситуації Японії не варто.
«Основними причинами скорочення є завершення державних заходів зі стимулювання економіки і негативний попит на зовнішньому ринку», - стверджує Такеші Мінамі, головний економіст дослідницького інституту Норінчукін.
1990-і роки в Японії отримали назву «втраченого десятиліття». У попереднє десятиліття економіка країни бурхливо розвивалася, експортні товари, такі як автомобілі й електроніка, користувалися попитом у всьому світі, й на піку економічне зростання становило більше 7% на рік.
Однак це призвело до спекулятивного зростання на фондових ринках і ринку нерухомості, а до початку 1990-х років бульбашки лопнули.
Останнім часом намітилися деякі ознаки економічного пожвавлення, але споживчий попит, як і раніше, залишається слабким, а населення Японії продовжує старіти.
Утім, за показником ВВП на душу населення Японія, як і раніше, далеко випереджає Китай.
«Середній ВВП на душу населення в Китаї - близько 4500 доларів, а в Японії - приблизно 40 тисяч доларів», - говорить Том Міллер з пекінської консалтингової компанії GK Dragonomics.
За його словами, в найближчі 10 років можна чекати, що Китай наздожене за обсягом ВВП США.
Однак зростання буде поступово сповільнюватися, оскільки такі темпи сприяють інфляції, а на ринку нерухомості в Китаї почала утворюватися бульбашка, попереджають економісти.
За матеріалами Бі-Бі-Сі