Всі закордонні відділення кіпрських банків поступово будуть продані. Про це повідомив міністр фінансів республіки Міхаліс Сарріс після публікації параметрів угоди влади Кіпру і "трійки" міжнародних кредиторів про санацію провідних банків країни.
Сарріс пояснив, що мова йде в першу чергу про банківські структури в Україні, Росії, Румунії, Сербії, а також у низці інших країн.
Міністр визнав, що фінансовий сектор Кіпру і його роль як міжнародного ділового центру скоротиться. Сильний удар завдано аудиторським і юридичним фірмам, які працюють у сфері фінансових послуг.
Тим не менш, Сарріс висловив сподівання на те, що "досить багато міжнародних компаній, зокрема, нових, повернеться на Кіпр після того, як минуть важкі часи".
На острові в це не вірять. Умови реструктуризації виявилися значно більш жорсткими, ніж передбачалося ще пару днів тому, коли кіпрська влада стверджувала, що великі вкладники втратять приблизно 40%.
За новим підрахунками виходить, що втрати вкладників Банку Кіпру (вклади від 100 тисяч євро і більше) складуть до 60% і навіть більше.
Як підтвердив Сарріс, 37,5% депозитів у Банку Кіпру понад 100 тис євро будуть конвертовані в акції. Інші 22,5% вкладів будуть зарезервовані до того моменту, поки не завершиться оцінка потреб банку в рекапіталізації. Очікується, що на це буде потрібно 90 днів. Ці кошти також, швидше за все, підуть на рекапіталізацію у другу чергу. Решта 40% залишаться у власників депозитів.
Нові параметри угоди говорять про можливість того, що на Кіпрі буде надовго виведена з ладу економічна модель, що ґрунтується на наданні міжнародних фінансових послуг і яка забезпечувала приблизно 45% ВВП республіки.
- З Кіпру вивели сотні мільйонів євро через філії банків у Лондоні та Москві
Раніше президент Кіпру Нікос Анастасіадіс піддав критиці позицію партнерів по зоні євро, звинувативши їх у висуненні "безпрецедентних вимог", які фактично перетворюють країну в піддослідного кролика.
Вперше в історії ЄС вкладники банків у примусовому порядку залучаються до фінансування вирішення боргових проблем.
"На Кіпрі проводиться експеримент", - заявив президент. Разом з тим, він підкреслив: "У нас немає наміру відмовлятися від євро. Ми не будемо експериментувати з майбутнім нашої країни. Ми запобігли загрозі банкрутства, - сказав він. - Незважаючи на пережиту усіма нами трагедію, ситуацію вдалося стримати".
Нагадаємо, 24 березня "трійка" міжнародних кредиторів (Єврокомісія, Європейський Центробанк, Міжнародний валютний фонд) підписали з Кіпром попередню угоду, яка забезпечить виділення йому фінансової допомоги в 10 млрд євро, щоб врятувати країну від дефолту.
Однак при цьому кіпрська влада зобов'язана самостійно знайти 5,8 млрд євро. Це буде зроблено за рахунок вкладників банків. Домовленість загрожує значними втратами великим вкладникам Bank of Cyprus - найбільшого банку країни - і передбачає закриття другого за величиною банку країни Laiki з компенсацією втрат тільки власникам вкладів менше 100 тисяч євро. !zn
Читайте також:
Британські економісти напророкували Україні долю Кіпру
Єврогрупа зробить схему порятунку Кіпру шаблоном для інших країн
Українські капітали можуть повернутися на батьківщину через проблеми на Кіпрі